Każdy, kto zdecyduje się górską wędrówkę, musi być odpowiednio przygotowany. Oprócz kondycji fizycznej równie istotny jest właściwie dobrany ekwipunek. Zanim ruszysz w góry, zastanów się, co warto zabrać ze sobą, by zapewnić należyte bezpieczeństwo i w pełni czerpać przyjemność z wycieczki.

Buty górskie

Pierwsza zasada dla każdego trekkingowca: nie oszczędzaj na butach. Buty górskie powinny być przede wszystkim wygodne i dostosowane do rodzaju trasy. Dla trudniejszych szlaków zalecane są modele z wysokim cholewą, które dodatkowo chronią kostki.

Nieodpowiednio dobrane obuwie może być przyczyną pęcherzy, otarć i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Warto je więc rozchodzić przed pierwszym poważnym wyjściem, aby uniknąć niespodzianek w trakcie wędrówki.

Wielowarstwowa odzież górska

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna. Dlatego warto postawić na strój wielowarstwowy. Pierwsza warstwa, ta najbliżej ciała, powinna być bielizną termoaktywną, która odprowadzi pot na zewnątrz. Druga warstwa, czyli środkowa, to polar lub mikropolar, dostarczający nam ciepła. Trzecią warstwę natomiast stanowi kurtka przeciwwiatrowa i wodoodporna, która chroni przed deszczem i wiatrem.

Zwróć też uwagę na akcesoria takie jak rękawiczki, czapka czy szalik, które mogą okazać się niezastąpione w chłodniejsze dni.

Plecak na dłuższą wyprawę

Wybierając się na kilkudniową wędrówkę, nie możemy zapomnieć o odpowiednio dobranym plecaku. Ważne jest, aby był ergonomiczny, miał regulowane pasy oraz kieszenie na najpotrzebniejsze akcesoria. Można też zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec przeciwdeszczowy.

Dobry plecak powinien również posiadać system wentylacji na plecach oraz mieć możliwość regulacji objętości, co pozwoli dostosować go do ilości naszego ekwipunku.

Przedmioty, które mogą okazać się zbawienne w nieprzewidzianych okolicznościach to przede wszystkim:

  • mapa
  • kompas
  • latarka (najlepiej czołowa)
  • telefon (z powerbankiem)

Prowiant i nawodnienie

Niezależnie od długości trasy, zawsze warto mieć przy sobie wodę oraz lekkie przekąski. Dzięki nim będziemy mogli szybko zregenerować siły oraz uniknąć odwodnienia. Energetyczne batoniki, orzechy czy suszone owoce mogą bardzo szybko dostarczyć potrzebnej energii podczas długiego marszu.

Unikaj niebezpiecznych miejsc, dbaj o bezpieczeństwo i słuchaj rad doświadczonych wędrowców, a każda górska wędrówka stanie się niepowtarzalnym przeżycie. Dobierz ekwipunek z głową i delektuj się niezapomnianą chwilą.

Szukając więc niezbędnego wyposażenia, warto odwiedzić sklep sportowy na Krupówkach. Szeroki wybór sprzętu, ubrań i akcesoriów, pozwoli przygotować się nawet na najbardziej ekstremalne warunki pogodowe.