Służby ratownicze muszą bazować na profesjonalnym sprzęcie. Tylko on będzie w stanie sprawić, że wykonywanie poszczególnych działań nie będzie utrudnione. Podczas wyboru poszczególnych urządzeń, koniecznością jest sprawdzenie, czy jest on zgodny z obowiązującą normą PN-EN 13204. Wśród takich sprzętów, które można zaliczyć do niezbędnych w pracy strażaka, jest rozpieracz ramieniowy.

Zastosowanie rozpieraczy ramieniowych

W swojej budowie rozpieracze przypominać mogą ogromne nożyczki. Chociaż dolna część jest inna, to nie brakuje przednich nożyc, jakie muszą być w stanie zmierzyć się z postawionymi zadaniami. Zastosowanie takich rozpieraczy jest ogromne. Straż pożarna używa ich w przypadku ciężkich wypadków drogowych, gdzie można znaleźć samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe. Rozpieracze znajdują również zastosowanie w przypadku wypadków z udziałem pojazdów szynowych, a nawet przy klęskach żywiołowych.

Co umożliwia rozpieracz ramieniowy?

Przyglądając się współczesnej ofercie rynkowej, bez trudu można zorientować się, że w sklepach jest wiele różnych rozpieraczy. Niezależnie od jego budowy, można opisać kilka głównych cech charakterystycznych:

  • ergonomiczna budowa – wyróżniająca się również kompaktowymi rozmiarami. Jego przenoszenie z miejsca na miejsce nie będzie stanowić problemu. Trzeba to uwzględnić, ponieważ w pracy strażaka czas ma decydujące znaczenie, więc problemy z przenoszeniem sprzętu nie powinny występować.
  • moc zastosowania – rozpieracz to lekka waga połączona z maksymalnie możliwym rozparciem ramion. Niska waga to po części “wina” aluminium, jakie użyte jest do produkcji. Pozwala to na przenoszenie rozpieracza nawet przez jedną osobę.
  • połączeniem z łańcuchami – rozpieracze posiadają specjalne przyłącze, dzięki czemu nie ma problemu z ich dopasowaniem do specjalnych łańcuchów.
  • odporność na działanie czynników zewnętrznych – również, jeżeli chodzi o wodę. Rozpieraczem można dowolnie operować w ciężkich warunkach, bez obaw o natychmiastowe uszkodzenie. Jest on w stanie poradzić sobie także w przypadku wysokich temperatur.

Funkcjonalny przyrząd dla strażaka

Rozpieracze ramieniowe muszą posiadać świadectwo dopuszczenia do użytkowania, aby mieć pewność, że używa się bezpiecznego sprzętu. Warto również zwrócić uwagę na końcówki takiego urządzenia, aby zyskać pewność co do tego, że będzie można sobie zapewnić zwiększoną powierzchnię pracy. Firmy oferują rozpieracze ramieniowe, bazujące na nowoczesnej technologii, która jest w stanie wpłynąć na ich szersze wykorzystanie, jak również żywotność. Dzięki temu nie trzeba będzie również obawiać się tego, że rozpieracz nie będzie wyślizgiwał się z rąk – co mogłoby utrudnić ratowanie życia.