Kompresory powietrza potrzebują specjalnego oleju sprężarkowego, aby poprawnie funkcjonować. Nie wystarczy jednak używać właściwego produktu, musimy pamiętać o właściwej konserwacji urządzenia. Oznacza to między innymi regularne wymieniane starego oleju. Jego stan najlepiej weryfikować podczas comiesięcznego przeglądu sprężarki.

Jakie funkcje spełnia olej sprężarkowy?

Olej używany w maszynach zazwyczaj ma za zadanie chronić powierzchnie łożysk przed nadmiernym zużyciem. Nie wchodzi on w interakcję bezpośrednio z zanieczyszczeniami takimi jak kurz albo woda. Zapobiegają temu specjalne uszczelnienia wewnętrzne. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku oleju, którego używają sprężarki śrubowe. Wchodzi w kontakt z zasysanym oraz sprężanym powietrzem. W trakcie tego procesu para wodna jest oddzielana od powietrza i tworzy wodę. Olej ma za zadanie ją zaabsorbować i przetransportować do filtrów, chłodnicy oraz zbiornika oleju. Następnie wszelkie zanieczyszczenia zostają usunięte.

Oleje do sprężarek zawierają specjalne przeciwutleniacze, które zapobiegają pogorszeniu się ich właściwości smarnych. Odgrywają również rolę uszczelniacza pomiędzy poszczególnymi rotorami sprężarki, usprawniając tym samym proces sprężania powietrza. Absorbują produkowane ciepło i odprowadzają je do chłodnic. Zarówno tlen, jak i ciepło stopniowo pogarszają właściwości oleju. Po ich utracie olej sprężarkowy przestanie poprawnie funkcjonować. W rezultacie może dojść do uszkodzenia sprężarki tłokowej. Aby tego uniknąć, najlepiej przestrzegać interwałów wymian oleju zalecanych przez producenta. W przypadku syntetycznego oleju BOGE Syprem S wymiana będzie konieczna dopiero po upływie 9000 roboczogodzin.

O czym pamiętać podczas wymieniana oleju sprężarkowego?

Chociaż używanie niskiej jakości produktów jest tańszym rozwiązaniem, niesie ono ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Zazwyczaj przekłada się to na za niską temperaturę eksploatacyjną. W takich warunkach kondensat nie jest w stanie w pełni odparować i rośnie jego zawartość w takim oleju. Częstotliwość cyklów pracy zostaje zakłócona i może wystąpić ekstremalna wilgotność. W rezultacie tego typu oleje sprężarkowe bardzo szybko się starzeją i zmuszają nas do częstszych wymian. W przeciwnym razie może dojść do wewnętrznej korozji oraz zapychania się filtrów. Sprężarki tłokowe używające niskiej jakości oleju zużywają się w o wiele szybszym tempie. Chodzi mianowicie o ich wirujące elementy takie jak łożyska oraz rotory. Dlatego też podczas wymieniania oleju sprężarkowego, nie warto używać tańszych zamienników. Najlepiej zakupić oryginalny produkt zalecany przez producenta danej sprężarki.

Jaki rodzaj oleju będzie najlepszy dla naszej sprężarki?

Wybierając środek smarowy, musimy wziąć pod uwagę środowisko, w jakim będzie pracował oraz rodzaj sprężanego gazu. Szczególnie groźne są zmiany ciśnienia i temperatury, które prowadzą do szybkiej degradacji oleju. Po uwzględnianie wszystkich tych kwestii pozostaje nam wybrać pomiędzy modelem syntetycznym i mineralnym. Ten drugi z pewnością jest tańszym rozwiązaniem, który dobrze sprawdza się w umiarkowanych warunkach pracy. W przypadku sprężarek powietrza nie jest jednak wystarczająco wydajny. Znacznie lepiej wypada olej syntetyczny, który zachowuje stabilność nawet w obecności dużej wilgotności i powietrza. Zredukowana tendencja do tworzenia osadów węglowych oznacza, że taki produkt starzeje się o wiele wolniej. Dostępne są również oleje syntetyczny, które umożliwiają zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Doskonałym przykładem jest olej BOGE Syprem 8000 S.

Częstotliwość wymiany oleju sprężarkowe zależy od jego jakości. Decydując się na droższe produkty syntetyczne, możemy drastycznie wydłużyć interwały pomiędzy poszczególnymi wymianami. Oznacza to również zredukowane koszty konserwacji sprężarki. Aby uniknąć problemów podczas wymiany oleju, warto skorzystać z pomocy producenta, który oferuje usługi serwisowe.