Mechanizm spustowy broni to mechanizm, który pozwala na utrzymanie w odpowiednio napiętym położeniu mechanizmu uderzeniowego. Wyzwolenie go poprzez naciśnięcie języka spustowego sprawia, że możliwe jest otwarcie ognia, czyli oddanie strzału. Naciśnięcie języka spustowego zwalnia mechanizm uderzeniowy.

Znaczenie mechanizmu spustowego w broni palnej

Posługując się porównaniem, można powiedzieć, że mechanizm spustowy w broni jest tak istotny dla jej prawidłowego funkcjonowania jak kierownica dla auta. Bardzo ważne jest sprawne działanie spustu. Jeżeli funkcjonuje on niepoprawnie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że podczas oddawania strzału broń poruszy się i lot kuli nie będzie odpowiedni. Przez to strzał nie będzie celny.

Informacje o mechanizmie spustowym

Zwykle siła potrzebna do zainicjowania strzału w broni kulkowej wynosi mniej więcej 1,5 kg. Jednak możliwe jest wyregulowanie spustu tak, żeby pasował do osobistych upodobań użytkownika. Najlepiej poprosić o wykonanie takiej usługi doświadczonego rusznikarza.

W kulowej broni mechanicznej spust posiada tzw. przyspiesznik, który pomniejszył siłę nacisku. Z kolei w śrutowej broni mogą znajdować się maksymalnie dwa spustowe języki. Dwa języki odpowiadają za rożne lufy. Jednak jeżeli mamy do czynienia z bronią jednospustową, znajduje się w niej specjalny przełącznik, który pozwala na decydowanie, z której lufy ma paść pierwszy strzał.

Podczas zakupu broni poleca się sprawdzenie spustu. Jeżeli jest on zbyt twardy strzał może być niecelny, a lufa może ulec odchyleniu od linii celowania. Z kolei jeżeli mamy do czynienia ze zbyt miękkim spustem, może pojawić się niebezpieczeństwo niekontrolowanego i niepożądanego wystrzału przy jego delikatnym wciśnięciu. Ważne jest też to, żeby spust broni nie był luźny. Kolejna istotną kwestią jest czas jego zwolnienia.

Dla mechanizmu spustowego bardzo niebezpieczne mogą się okazać oliwa i woda. Dlatego nie można pozostawić broni w wilgotnym pomieszczeniu przez dłuższy czas, ponieważ może to grozić zardzewieniem. Z kolei jeśli broń będzie narażona na kontakt ze zbyt dużą ilością oleju, może dojść do jej zatkania.

Jak poprawnie dbać o działanie mechanizmu spustowego broni?

Przede wszystkim należy regularnie czyścić mechanizm broni. Trzeba też pamiętać, że dobrze wyregulowany i sprawny spust nie będzie tak dobrze funkcjonował przez cały czas. Dlatego z czasem konieczne będzie jego kolejne ustawienie i skorzystanie z usług rusznikarza.

Odpowiednie dbanie o broń jest warunkiem jej bezawaryjnego i bezpiecznego użytkowania, ponadto przyczynia się do wydłużenia jej żywotności. Broń palną należy odpowiednio czyści, poddawać ją konserwacji i przeglądom technicznym. Osoby, które zawodowo korzystają z broni, mają w nawyku regularne jej czyszczenie. Jest to bardzo istotne, ponieważ w stosunkowo krótkim czasie w mechanizmach broni może się nazbierać dużo różnych zanieczyszczeń. Negatywnie na działanie spustu mogą wpływać także niekorzystne warunki atmosferyczne, szczególnie nadmierna wilgoć.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń i nieprawidłowości broń powinna zostać przekazana do wykwalifikowanego rusznikarza. Bardzo ważny jest też okresowy przegląd. Pozwoli on na ocenę stanu ogólnego broni i wskazanie ewentualnych problemów.

Aby użytkowanie broni było bezpieczne, trzeba bezwzględnie dbać o jej stan. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na kondycję mechanizmu spustowego, ponieważ jest on niezwykle ważny i warunkuje celne i kontrolowane oddawanie strzałów.