Śpiwór musi zapewnić odpowiedni komfort snu, ochronić przed wiatrem, deszczem, wychłodzeniem i innymi niebezpieczeństwami. Dzięki niemu każdy camping, wyprawa w góry lub nawet noc spędzona w ogrodzie (co szczególnie uwielbiają dzieci) będzie przyjemna i ciepła. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z najważniejszymi cechami, które powinny charakteryzować dobry śpiwór.

W zależności od warunków, w których będziemy z niego korzystać musimy być gotowi na adekwatny wydatek. Cena będzie tym wyższa, im bardziej ekstremalne warunki, w których będziemy przebywać. W zależności od tego gdzie chcemy wykorzystać śpiwór, zależy również to, jaki rodzaj wypełnienia (puchowy czy sztuczny) będzie właściwy.

Kształt śpiwora

Pozornie mogłoby się wydawać, że sam kształt nie ma wielkiego znaczenia. Otóż nic bardziej mylnego. Najpopularniejsze są modele w kształcie mumii. Taki kształt pozwala na efektywne ogrzewanie, ponieważ minimalizuje on wolne przestrzenie. Dodatkowo wyposażenie w kaptur zapewnia więcej ciepła, a co najważniejsze przy długich wyprawach, taki śpiwór zajmuje najmniej miejsca. W sklepach znajdziemy również śpiwory prostokątne.

Wypełnienie śpiwora

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest rodzaj wypełnienia. Naturalny puch jest doskonałym izolatorem, jednak ma zarówno wady jak i zalety. Poza właściwościami izolacyjnymi jest również lżejszy od syntetycznego wypełnienia, co przy długich wyprawach może mieć istotne znaczenie. Warto jednak pamiętać, że jest to materiał szczególnie wrażliwy na wilgoć. Zamoczony puch do niczego nam się nie przyda, a jego właściwości izolacyjne spadają do zera. Puch jest znacznie bardziej sprężysty, dlatego będzie służył nam przed długie lata. W przypadku wypełnienia syntetycznego po kilku latach traci ono sprężystość, a przez to śpiwór nie będzie nas dobrze chronił przed ciepłem.

Rozmiar śpiwora

Rozmiar, podobnie jak kształt śpiwora, ma ogromne znaczenie. Należy znaleźć śpiwór idealnie dopasowany do swojego wzrostu i budowy ciała. Jeżeli wybierzemy za duży rozmiar, nie będzie on nas właściwe ogrzewał, ponieważ pomiędzy ciałem, a śpiworem będzie za dużo wolnej przestrzeni. Z drugiej strony, jeżeli wybierzemy bardzo ciasny śpiwór, do którego trudno nam będzie wejść, to wypełnienie zostanie ściśnięte i również nie będzie nas ogrzewało efektywnie. Dobrze dopasowany śpiwór w kształcie mumii jest doskonałym rozwiązaniem do efektywnego ogrzewania nas w trakcie snu nawet w niższych temperaturach.

Elementy dodatkowego wyposażenia

Dodatkowe elementy w śpiworach mają poprawić komfort naszego snu i jednocześnie stają się bardziej praktyczne. Co możemy spotkać jako dodatek?

  • Kaptur – jest elementem śpiwora typu mumia, chroni on głowę przed utratą ciepła, co jest ważne dla naszego zdrowia. Jednocześnie jest pewnego rodzaju poduszką.
  • Kołnierz termiczny – chroni przed utratą ciepła; jest to pas zaciągany gumą lub sznurkiem na wysokości barków. Takie rozwiązanie pomaga utrzymać wyższą temperaturę w komorze głównej.
  • Kieszenie – coraz więcej śpiworów wyposażonych jest w różnego rodzaju zakamarki gdzie możemy schować telefon dokumenty czy klucze.
  • Listwa termiczna – wszyta wzdłuż zamka zapobiega utracie ciepła, dodatkowo chroni przed dostawaniem się wilgoci do śpiwora.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup śpiwora, który będzie odpowiedni do sytuacji, w której planujemy z niego korzystać. Camping na Mazurach nie wymaga śpiwora, który skutecznie ogrzewa nas, gdy na dworze panuje temperatura w okolicach -30°C. Dodatkowe akcesoria i elementy, w które może być wyposażony śpiwór, sprawdzą się w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.

Inspirowane: AroBron.pl – Sklep outdoorowy online