Posiadanie kampera to gratka dla miłośników podróżowania zarówno po Polsce, jak i po Świecie. Ten sposób transportu ma zarówno wady jak i zalety. Do zalet bez wątpienia należy nieograniczona możliwość podróżowania oraz poruszanie się w każdym momencie do każdego miejsca. Wady to ograniczone wyposażenie, które może czasami odebrać część przyjemności z oglądania świata. Lodówki są bardzo ważnym elementem wyposażenia. Umożliwiają nie tylko przewożenie większej ilości żywności, chłodzenie napojów w upalne dni, ale również oszczędzanie pieniędzy. 

Czym zasilać lodówkę? 

Jest to jeden z zasadniczych dylematów posiadaczy kamperów. Możliwości są dwie: lodówka zasilana prądem z alternatora lub zasilana gazem. W pierwszym przypadku lodówka zasilana jest w czasie jazdy, z tego samego alternatora zasilane są także: akumulator przyczepy, światła, akumulator samochodu oraz radio. Konstrukcja ta wpływa na chłodzenie, które jest znacznie obniżone. Podczas jazdy w upalne dni temperatura w lodówce znacznie wzrasta. Dlatego właśnie wielu posiadaczy kamperów decyduje się na zakup lodówki z zasilaniem gazowym. Wiąże się to z ryzykiem przewożenia gazu, natomiast nowe lodówki posiadają zupełnie bezpieczne i dobrze wykonane instalacje gazowe. 

Sposób na poprawienie chłodzenia 

Istnieje niezawodna metoda na zwiększenie wydolności układu chłodniczego, polega ona na zamontowaniu wentylatora na tylnej części lodówki. Często wykorzystywane są wentylatorki od komputerów, które swoimi rozmiarami dobrze współpracują z układem chłodniczym lodówki. Należy je umieścić na dolnej części radiatora, tak aby dmuchały z dołu na górę i wspomagały cyrkulację powietrza. 

Jak prawidłowo użytkować lodówkę w kamperze? 

Najważniejszą zasadą jest unikanie zakrywania lodówki z tyłu, aby nie zatrzymywać cyrkulacji powietrza podczas chłodzenia. Nie należy wyłączać lodówki w czasie podróży. Ważne, aby do chłodzącej lodówki wkładać już zimne produkty, a przynajmniej o pokojowej temperaturze, unikać ochładzania rozgrzanych rzeczy. W tym przypadku lodówka musi wykonać większą pracę, aby utrzymać temperaturę ustawioną na termostacie. Postępując w ten sposób urządzenie szybciej się zużywa.

Estetyka 

Na samopoczucie osób podróżujących kamperem wpływa już sam wystrój wnętrza przyczepy. Znaczne podniesienie estetyki możliwe jest dzięki wyborowi lodówki do zabudowy. Zarówno małe, jak i większe urządzenia mają taką możliwość. Drzwi mogą zostać pokryte deską w kolorze mebli czy innego wyposażenia kampera. Oprócz tego na rynku istnieje wiele lodówek z ozdobnymi obudowami w różnych kształtach. Zasadnicza jest także wielkość urządzenia, teoretycznie im mniejsza lodówka – tym lepiej. Oznacza to mniejsze wykorzystanie energii z alternatora. Jednak jeśli kamperem podróżuje cała rodzina na dłuższe trasy warto zastanowić się nad wyborem większej lodówki. 

Nowe rozwiązania 

Nowoczesne urządzenia posiadają wiele udogodnień, które ułatwiają korzystanie z lodówek podczas dłuższych wyjazdów wakacyjnych. Wiele lodówek posiada elektroniczne systemy informacji o awarii, jest to pomocne szczególnie w przypadku gazowego systemu zasilania lodówek. W urządzeniach wykorzystywane są energooszczędne lampy LED, a także systemy automatycznie blokujące otwieranie lodówki w czasie jazdy. Montuje się je w celu zmniejszenia zużycia energii podczas obciążenia alternatora. Kolejnym udogodnieniem są zabezpieczenia przed całkowitym oraz nadmiernym rozładowaniem akumulatora.

Inspirowane: Camp-plus.pl – lodówka szufladowa do zabudowy