Kurzajki na stopie to problem, który dotyczy osób w każdym wieku. Zasadniczo jest to skutek zakażenia wirusowego, a ryzyko wystąpienia jest wyższe u osób z obniżoną odpornością organizmu oraz cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Przypadłość często mylona jest z odciskami, które mają zupełnie inną przyczynę. Jak wygląda kurzajka oraz jak można ją skutecznie zlikwidować?

Kurzajki na stopach – charakterystyka

Kurzajki na stopach to niewielkie zmiany skórne w postaci brodawek. Ich przyczyną jest wirus brodawczaka ludzkiego, czyli human papilloma virus (HPV). Wskutek infekcji dochodzi do namnażania komórek skóry w danym obszarze, w wyniku czego powstają brodawki. Istnieje ponad 100 typów tego wirusa, dlatego zwykle łatwo dochodzi do zakażenia. Kurzajki na stopie to zaraźliwa przypadłość, ponieważ wirus łatwo przedostaje się na stopy zdrowych osób podczas chodzenia boso, np. na basenie, plaży czy saunie. Sprzyjającym środowiskiem do zakażania jest wilgoć i ciepło. W takich warunkach łatwo dochodzi do zmiękczania i częściowego rozpadania się naskórka, którego zainfekowane cząsteczki przyklejają się do stóp zdrowych osób. Ponadto kurzajki na stopę mogą przenieść się z innego miejsca na ciele, np. z dłoni.

Typy kurzajek zlokalizowanych na stopach

Kurzajki na stopach dzielą się na 2 typy – myrmecia oraz mozaikowe. Czym jednak charakteryzuje się każdy z tych typów?

Kurzajki myrmecia są skutkiem zakażeniem wirusem HPV typu 1 i najczęściej pojawiają się u dzieci i młodzieży. Występują pojedynczo oraz są głęboko zakorzenione w tkance skórnej. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas chodzenia boso na basenie, a brodawki wywołują ból przy ucisku, np. w trakcie chodzenia. U zdrowych osób zakażenie HPV 1 uodparnia organizm, przez co ten typ kurzajek w większości przypadków nie powraca. Natomiast kurzajki mozaikowe pojawiają się w wyniku zakażenia wirusem HPV typu 2, pod postacią wykwitów tworzących większe skupiska. Nazwa wzięła się stąd, że ich struktura przypomina wyglądem posadzkę mozaikową. Leczenie jest w tym przypadku długotrwałe, ponieważ występujący na stopach pot jest ich naturalnym środowiskiem. Ten typ schorzenia często jest mylony z przesuszeniem lub infekcją grzybiczą skóry. Przypadłość ma skłonność do nawracania, natomiast w końcowej fazie brodawki stają się ciemniejsze.

Jak odróżnić kurzajkę od odcisku? Odcisk występuje w miejscu przewlekłego ucisku (np. wskutek noszenia ciasnego obuwia), a jego powierzchnia jest płaska i gładka. Natomiast kurzajka na stopie posiada szorstką powierzchnię z przekrwionymi mikroskopijnymi punktami.

Kurzajki na stopach – jak je leczyć?

Kurzajki na stopach samoistnie zanikają po 2 latach, ale warto jak najszybciej zacząć je leczyć, ponieważ wywołują ból w trakcie chodzenia oraz wyglądają nieestetycznie. W leczeniu domowym można stosować maść bez recepty (m.in. z dużą zawartością kwasu salicylowego). Taki środek doskonale zmiękcza oraz przyspiesza usuwanie zrogowaciałego naskórka. Maść trzeba aplikować na kurzajkę 2 razy dziennie, przez okres 3 miesięcy. Natomiast innym sposobem jest środek z kwasem monochlorooctowym, którym wystarczy smarować kurzajkę raz w tygodniu przez okres 5 tygodni. Popularnym zabiegiem zwalczającym kurzajki na stopie jest krioterapia, która polega na miejscowym zamrażaniu brodawki za pomocą specjalnego preparatu. W przypadku wyjątkowo uciążliwych kurzajek są one wycinane podczas zabiegu chirurgicznego.

Kurzajki na stopie to przypadłość, która wywołuje ból, a u niektórych osób również obrzydzenie. Schorzenie może dotknąć zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jednak za pomocą odpowiednich środków można je wyleczyć oraz zapobiegać nawrotom.

źródło: centrumflebologii.pl – flebologia