Szukając dobrze płatnej pracy i niewymagającej odpowiedniego wykształcenia, warto zainteresować się pracami realizowanym na wysokości. Najpopularniejszym zajęciem wykonywanym przez zatrudnionych jest mycie okien oraz elewacji wysokich budynków. Praca ta nie jest łatwa, lecz wynagrodzenia za wykonywanie tego typu usług sięga kilku tysięcy złotych. Pensja najczęściej uzależniona jest od stażu pracy, wielkości firmy oraz regionu kraju. Pracownik podejmujący pracę na wysokości musi posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności posługiwania się sprzętem alpinistycznym, a także uzyskać odpowiednie pozwolenie.

Wymagania wobec pracownika

Praca na wysokości wiąże się z kilkoma podstawowymi wymaganiami wobec pracownika. Przede wszystkim musi on posiadać orzeczenie lekarskie do wykonywania takiej pracy. Firmy obsługujące najwyższe budynki wymagają też doświadczenia od zatrudnianych pracowników. Początkujący pracownik nie powinien więc rezygnować z mniejszych zleceń i innych zadań niż mycie okien na wysokości. W tego typu profesji wymagana jest też wysoka odporność na stres oraz brak lęku wysokości. Niekorzystne warunki pogodowe (np. porywisty wiatr, silne opady deszczu) mogą bowiem w mgnieniu oka zwiększyć ryzyko pracy. Pracownik musi wtedy podjąć odpowiednią decyzję o kontynuowaniu pracy lub czasowej rezygnacji ze zlecenia.

Niezbędne wyposażenie

Minimalizacja ryzyka upadku pracownika wykonującego prace na wysokości powinna być priorytetem każdej firmy realizującej prace na wysokości. Niezbędnym sprzętem do wykonywania takiej pracy jest specjalistyczna uprząż asekuracyjna. Do wyposażenia należy również kask, lina statyczna, lonża, specjalistyczne rękawice do asekuracji, krętliki i karabinki do mocowania narzędzi takich jak myjki, chemia do czyszczenia i inne niezbędne przedmioty.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Wybierając sprzęt, należy zawsze kierować się wymogami stawianymi przez przepisy pracy na wysokości oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Przykładowo wybierana przez nas uprząż asekuracyjna oprócz niezbędnych certyfikatów powinna pozwalać pracownikowi na szeroki zakres ruchów i maksymalnie zwiększać ergonomię jego pracy. Sprzęt powinien być również lekki i poręczny. Utrzymanie wszystkich urządzeń i zabezpieczeń przez pracownika kosztuje go bowiem sporo wysiłku.

Liny to podstawa

Wielu pracowników wskaże, że najważniejszym elementem wyposażenia są liny do pracy na wysokościach. To one stanowią główne zabezpieczenie przed upadkiem. Wszystkie liny powinny być zatem certyfikowane i regularnie wymieniane. Powinny charakteryzować się również maksymalną wytrzymałością oraz lekkością. Odpowiedni sprzęt, taki jak lina statyczna, to gwarancja bezpieczeństwa pracownika.

Znaczenie środków czyszczących

Wybór odpowiednich środków czyszczących jest niezwykle ważny. Chemia do czyszczenia okien wysokich budynków znacznie różni się od tej wykorzystywanej w naszych domach. Ze względu na spore koszty wykonywanych usług, właściciele budynków wymagają nie tylko umycia okien, ale również zabezpieczenia ich przed zanieczyszczeniem na dłuższy czas. Wykorzystywane środki do czyszczenia powinny zatem charakteryzować się wysoką koncentracją aktywnych substancji myjących. Pozwoli to na ich efektywniejsze wykorzystanie bez konieczności częstego dokonywania uzupełnień przez pracownika.

Wciąż rosnący rynek pracy

W naszym kraju wciąż powstają wysokie biurowce i apartamentowce, których design jest zwykle oparty na przeszklonych ścianach. Sprawia to, że firmy poszukujące pracowników do mycia okien, a także innych prac na wysokości wciąż się rozwijają i zwiększają zatrudnienie. Praca na wysokości jest wciąż jednym z najlepiej opłacanych zajęć w Polsce, które nie wymagają kierunkowego wykształcenia. Zarówno obecni, jak i przyszli pracownicy, nie powinni wiec martwić się o brak zatrudnienia ani o odpowiednią wypłatę.