Balustrady montowane przy schodach oraz na przydomowych balkonach czy tarasach mają nie tylko chronić nasz azyl i zabezpieczać nasze kroki przed upadkiem, ale i uzupełniać naszą codzienną przestrzeń oraz cieszyć oko. Czym się różnią i jaki materiał do ich wykonania wybrać, aby ich ostateczny wygląd był nie tylko przemyślany, ale i zadowalający?

Balkon i taras – mnogość kształtów i rodzajów materiału

Zarówno barierki zewnętrzne, jak i balustrady wewnętrzne, mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, metalu, szkła, kamienia czy betonu. Ich rodzaj powinien być uzależniony nie tylko od naszych funduszy, ale także ogólnej stylistyki – wtedy unikniemy wrażenia dysproporcji oraz dysharmonii stylów. Wśród najczęściej wybieranych materiałów wyróżniamy:

– balustrady ze stali nierdzewnej – zazwyczaj są to proste konstrukcje świetnie komponujące się z nowoczesnymi przestrzeniami i minimalistycznym stylem. Stal nierdzewna jest odporna na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne, dlatego najczęściej jest wykorzystywana jako trwałe wykończenie tarasów, balkonów oraz schodów zewnętrznych. Balustrady wykonane z nierdzewki nie wymagają konserwacji i bardzo łatwo je wyczyścić – wystarczy do tego woda z odrobiną delikatnego płuny lub mydła oraz delikatna ściereczka. Koszt wykonania balustrady ze stali nierdzewnej to minimum 300 zł/mb.

balustrady ze stali zwykłej – pod względem wyglądu nie różnią się niczym szczególnym od balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej, są od nich jednak dużo mniej wytrzymałe i nie tak odporne na korozję. W związku z tym wymagają regularnej konserwacji oraz odpowiednich zabezpieczeń. Ze względu na cenę materiału są z powodzeniem montowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, bardzo często są też stosowane jako wewnętrzne barierki schodowe. Ich koszt zakupu jest dużo tańszy od balustrad ze stali nierdzewnej i oscyluje w granicach 200-400 zł/mb.

balustrady kute – to typ balustrad, które wyróżniają się mnogością zdobień oraz kształtów i bardzo dobrze sprawdzają się w klasycznych aranżacjach. Balustrady kute są najtrwalszymi i najbardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne balustradami spośród dostępnych na rynku materiałów, nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych i bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Niestety, ich wadą jest waga – żeliwo jest bardzo ciężkie, dlatego balustrady wykonane z tego tworzywa sprawdzą się jedynie na balkonach czy tarasach, które wytrzymają duże obciążenia konstrukcyjne. Cena balustrady kutej to koszt od 300 do 700 zł/mb.

balustrady drewniane – z powodzeniem są stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków – jako wykończenie schodów. Są dość lekkie i uniwersalne i pasują do niemal każdego stylu. Niestety, w przypadku barierek balkonowych oraz tarasowych musimy pamiętać o odpowiedniej konserwacji drewna – źle zabezpieczone będzie próchniało i straci swój pierwotny wygląd. Cena najtańszej barierki drewnianej to koszt około 200 zł/mb. Balustrady wykonane z drewna egzotycznego są już dużo droższe i oscylują w granicach 400 zł/mb.

balustrady szklane – są jednym z najpopularniejszych rozwiązań i świetnie sprawdzają się zarówno na balkonach i tarasach, jak i wewnątrz nowoczesnych budynków. Balustrady szklane są osadzane na metalowej konstrukcji i wykonywane są z bezpiecznego szkła hartowanego, dlatego wbrew pozorom nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Cena balustrad szklanych to koszt około 400 zł/mb.

Co ze schodami?

To, na jakie barierki wewnętrzne się zdecydujemy, zależy w szczególności od stylu naszego pomieszczenia oraz rodzaju schodów. W nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeniach dobrym pomysłem będą lekkie balustrady wykonane ze stali, które podkreślą współczesny charakter mieszkania czy domu. Takie balustrady bardzo łatwo zagospodarować przestrzennie, można je także z powodzeniem łączyć z innymi materiałami, np. szkłem. Wewnętrzne balustrady ze stali są też dużo trwalsze niż drewno, które z kolei bardzo dobrze komponuje się nie tylko w podłogami, ale także drewnianymi meblami i dodatkami. Drewniane balustrady przy schodach chętnie są wykorzystywane we wnętrzach o rustykalnym charakterze, ale coraz częściej łączy się je także z elementami o bardziej nowoczesnym wydźwięku. Dobrym pomysłem popularnym wśród inwestorów jest łączenie różnych materiałów, co daje niezwykle wdzięczne i efektowne aranżacje – możliwości jest wiele i są one właściwie nieograniczone i uzależnione wyłącznie od pomysłu inwestora.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne