Światłowodowe wycinarki laserowe są coraz chętniej wykorzystywane do produkcji elementów z blach. Rosnąca różnorodność zamówień wymusiła na producentach odejście od tradycyjnych wykrojników czy cięcia plazmowego na rzecz nowoczesnych wycinarek laserowych bazujący na technologii fiber. Zwiększona wydajność połączona z wysoką jakością cięcia i możliwością obróbki małych elementów oraz tworzenia dużych serii znajduje uznanie w oczach przedsiębiorców.

Na czym polega istota pracy wycinarki światłowodowej?

Popularne do tej pory wycinarki laserowe typu CO2 zużywają duże ilości energii przy znacznie mniejszej sprawności, na poziomie poniżej 10%. Najważniejszą zmianą w nowoczesnych modelach wycinarek światłowodowych fiber jest zastosowanie krótszej fali, co umożliwia skupienie wiązki lasera do mniejszej średnicy. W wyniku tego uzyskuje się szybsze cięcie przy mniejszym zużyciu energii. Proces rozpoczyna się we wnętrzu rezonatora maszyny. Zainstalowane diody laserowe generują światło, następnie wiązka laserowa doprowadzona jest do specjalistycznej głowicy realizującej cięcie. Równie ważny jest tutaj system sterujący.

Praca wycinarek światłowodowych nie ogranicza się do wycinania elementów z płaskiej blachy. Często wykorzystywane są one do obróbki rur i profili. Znajdują także zastosowanie w materiałach refleksyjnych, takich jak miedź, aluminium czy metale kolorowe.

Najważniejsze zalety wycinarek światłowodowych

Dlaczego warto zainwestować w nowoczesne wycinarki laserowe fiber? Oto kilka argumentów:

  • Lasery światłowodowe dysponują największym poziomem wydajności i sprawności. Nie mają sobie równych, biorąc pod uwagę stosunek wykorzystanej energii w procesie cięcia do grubości obrabianego materiału.
  • Energia cięcia to nie wszystko. Nowoczesne maszyny opierają się na innowacyjnym oprogramowaniu, które pozwala na automatyczne planowanie kolejnego etapu prac, zwiększając jej wydajność.
  • Wycinarki wyposażone są w układy chłodzenia, dzięki czemu produkcja przebiega płynnie, bez konieczności wprowadzenia przerw.
  • Dzięki zastosowaniu technologii fiber wycinarki laserowe utrzymują wyższe tempo produkcji, ma to szczególne znaczenie w przypadku realizacji dużych zamówień.
  • Istnieje możliwość rozbudowania wycinarek o systemy podnoszące automatyzację pracy, np. w zakresie czyszczenia lub wymiany dysz czy automatycznego załadunku i rozładunku blach.
  • Nie da się całkowicie wyeliminować czynnika ludzkiego. Dlatego ochrona życia i zdrowia pracowników jest sprawą priorytetową. Nowoczesne wycinarki stanowią najbezpieczniejsze narzędzia pracy. Wyposażone zostały w alarmy, ostrzegawcze światła oraz osłony.

Światłowodowe wycinarki laserowe stale umacniają swoją pozycję na rynku. Wdrożenie nowoczesnych technologii pozwoliło im zdobyć znaczną przewagę nad wycinarkami plazmowymi. Precyzja i szybkość cięcia, niewielkie straty materiału oraz szeroka automatyzacja stanowią priorytet dla potencjalnych nabywców. Dlatego właśnie stawiają oni na wycinarki laserowe fiber.