Zabezpieczenie wysyłanych towarów pakowanych w kartony polega nie tylko na tylko na zaklejeniu opakowania taśmą klejącą. Aby ładunek bez uszczerbku dotarł pod wskazany adres, niezbędne jest zaopatrzenie się w jeden z systemów wypełniania kartonów. Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wachlarz wypełniaczy zabezpieczających przesyłki, pudła kartony i paczki. Są one nie tylko skuteczne, duża ich część wygląda bardzo estetycznie, niektóre są biodegradowalne, przez co przyjazne dla środowiska.

System papierowych wypełniaczy do opakowań

System ten konwertuje papier w wytrzymałe i doskonale amortyzujące podkładki, którymi można zabezpieczać zapakowany towar na wiele sposobów. Pozwala on już w ciągu kilku sekund uzyskać wypełniacze do opakowań wszelkiego typu. Na papierowe wypełniacze do kartonów powinny zdecydować się osoby, którym zależy na środowisku naturalnym. Są one produkowane z materiałów odnawialnych, podlegających biodegradacji i rozkładowi, nie farbowanych, nadających się do recyklingu.

Wypełniacze wolnej przestrzeni wykonane z papieru wbrew pozorom charakteryzują się olbrzymią zdolnością pochłaniania wstrząsów, dzięki temu w razie upadku opakowania na podłogę lub podczas wysyłki produkt nie zostanie uszkodzony. System papierowych wypełniaczy wyraźnie zmniejsza ryzyko uszkodzenia towaru. Nie jest to jednak jedynie materiał amortyzacyjny, ale również służy do unieruchamiania i usztywniania pełnej gamy pakowanych produktów. Dostępne na rynku maszyny do produkcji papierowych zabezpieczeń do kartonów pracują z dużą prędkością, dzięki czemu pozwalają na szybką realizację zadania.

Wypełnienia mogą być bezpośrednio pobierane z systemu pakowania lub przechowywane w pojemnikach. System ten jest rozwiązaniem dla procesów pakowania o wysokich wymaganiach szybkości i przepustowości. Papier, mający amortyzować wstrząsy i chronić ładunki przed uszkodzeniem, ma również wady. Traci on swoje cenne właściwości w momencie magazynowania w warunkach o podwyższonej wilgotności.

System poduszek powietrznych

Nie mniej skutecznym sposobem na wypełnienie wolnych przestrzeni w kartonie jest system poduszek powietrznych, który jest jednym z najtańszych rozwiązań do unieruchamiania produktów w pojemnikach. Maszyny zajmujące się produkcją tego typu zabezpieczeń pozwalają na samodzielne wykonanie wypełniaczy według indywidualnych potrzeb.

System ten umożliwia produkcję poduszek w określonej ilość w miejscu pakowania, bezpośrednio przed ich wykorzystaniem, dzięki czemu nie ma potrzeby przechowywania wypełniaczy czekających na swoją kolej. Materiał eksploatacyjny stanowi jedynie 1% poduszek wypełnionych powietrzem, dlatego decydując się na ten system zyskuje się szansę na zaoszczędzenie powierzchni magazynowej. Ma to bezpośredni wpływ na finanse firmy, która nie musi płacić za pomieszczenia niezbędne do przechowywania poduszek wypełnionych już powietrzem.

Tego typu wypełniacze produkuje się z foli o podwyższonej wytrzymałości, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w powierzonej im roli. Poduszki amortyzują dzięki temu, że wypełniają puste przestrzenie wewnątrz paczki. Chronią zapakowane przedmioty przed uszkodzeniami. Na ten system wypełniaczy powinny zdecydować się osoby, którym zależy na dyskrecji, ponieważ foliowe poduszki skutecznie wygłuszają paczki, co nie pozwala na rozpoznanie ich zawartości przez osoby postronne metodą „na słuch”.

Wypełniacze z pianki poliuretanowej (PUR)

Pianka poliuretanowa w roli wypełniacza, podobnie jak poduszki z powietrzem, pozwala na optymalizację powierzchni magazynowej. Dopiero po aplikacji zwiększa swoją objętość. Pianka PUR wtryskiwana jest do specjalnych torebek, w których w trakcie krzepnięcia zwiększa swoją objętość (do 280 razy). Otacza ona produkt i wypełnia przestrzeń w opakowaniu, w którym jest przechowywany towar. Ponadto pianka PUR znacznie zmniejsza koszty materiału opakowaniowego. Jest przy tym odporna na uderzenia. Nadaje się do opakowywania małych i dużych, delikatnych lub ciężkich produktów. Pianka PUR ma małą masę, jest wielokrotnego użytku i podlega recyklingowi.

Źródło: http://roma-folie.pl