Czy inwestycja w fotowoltaikę się zwraca?
Wiele osób zastanawia się, czy posiadanie własnej elektrowni przynosi wymierne korzyści. Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista. Dobrej jakości panele PV są w stanie obniżyć koszty zużycia prądu przez trzy dekady z rzędu.
Czy fotowoltaika rzeczywiście sprawdza się w polskim klimacie?
Panele fotowoltaiczne pracują efektywnie przez wszystkie 365 dni w roku zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Wiadomym jest, że ilość wyprodukowanego prądu jest uzależniona od długości dnia i nasłonecznienia, jednakże efektywność systemu szacuje się nie w cyklu miesięcznym, ale w całym cyklu rocznym. Duże znaczenie ma tutaj magazynowanie lub odsprzedaż prądu do sieci publicznej.
Polecane artykuły
Czy warto korzystać z dysków internetowych?
Scripts Scripts.pl https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/scripts-logo.png 340 69 https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/dyski-internetowe.jpg 800 622Serwisy typu VOD powoli wypierają kablówkę
Scripts Scripts.pl https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/scripts-logo.png 340 69 https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/serwis-vod-video-on-demand.jpg 800 530Czy social media nami rządzą?
Scripts Scripts.pl https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/scripts-logo.png 340 69 https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/social-media.jpg 800 533Telewizory LCD – sprzęt dla kinomaniaków
Scripts Scripts.pl https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/scripts-logo.png 340 69 https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/telewizory-lcd-kino-domowe.jpg 800 480Instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna tylko wówczas, gdy realnie oszacujemy, jaka ilość prądu podlega cyklicznemu zużyciu w ciągu jednego roku. To kluczowy aspekt, według którego dobierana jest moc paneli PV. Ilość pobranego prądu można szybko obliczyć na podstawie wysokości posiadanych rachunków. Ponadto, należy również prowadzić statystyki zużycia prądu w okresie miesięcznym, sumując je po 12 pełnych cykli, tj. po upływie minimum 350 dni.
Wybór odpowiedniego miejsca – kluczowy aspekt wydajności pracy paneli PV
Kolejną niesamowicie ważną kwestią jest samo usytuowanie fotowoltaiki. Wybór miejsca jest tutaj bardzo ważnym aspektem, który wyraźnie oddziałuje na wydajności posiadanej instalacji PV. Jeśli zdecydujemy się na wybór mało nasłonecznionej powierzchni dachu lub mocno zaciemnionego gruntu, to wówczas praca paneli fotowoltaiczych nie będzie tak wydajna, jak miałoby to miejsce, w przypadku dobrze nasłonecznionego i nie przysłoniętego niczym miejsca.
Zdaniem renomowanych firm, specjalizujących się w świadczeniu usług związanych z projektowaniem i montażem fotowoltaiki, zakładanie instalacji PV powinno odbywać się na dachu, który jest skierowany na południe, a idealnym kątem, który gwarantuje wysoką wydajność fotowoltaiki jest nachylenie 35 stopni.
Zakup dobrej jakości instalacji fotowoltaicznej – długa żywotność oraz efektywne działanie
Osobom, którym zależy na posiadaniu bezawaryjnego, wydajnie pracującego urządzenia, jakim są panele fotowoltaiczne, warto zalecić zakup paneli pochodzących od sprawdzonych dostawców. Wydajność układu uzależniona jest od jakości materiału, z jakiego wykonane są panele PV. Im jest on tańszym, tym mniejsza szansa na to, że nasza fotowoltaika spełni odgórnie założone cele i wymagania.
Liczy się także jakość osprzętu i falownika. Pamiętajmy, że fotowoltaika produkuje prąd o stałym napięciu. To właśnie inwerter, czyli falownik zmienia prąd na przemienny, czyli taki, który płynie w domowej instalacji elektrycznej. W przypadku wadliwego lub słabo pracującego falownika możemy mieć problem z przetwarzaniem prądu, co będzie skutkowało niskim napięciem lub też przymusem korzystania z dostaw prądu od państwowego dystrybutora.
Ile można zaoszczędzić w przypadku posiadania sprawnie pracujących paneli PV?
Sprawnie pracująca i dobrze dobrana fotowoltaika jest w stanie wyprodukować nie tylko potrzebą ilość prądu, która pokryje roczne zapotrzebowanie w danym gospodarstwem domowym, ale i pozwala na zaoszczędzenie do 95% kosztów, jakie ponosi się za zużycie prądu z sieci państwowej. Ponadto, koszt projektu i montażu instalacji zwraca się już po 8-10 latach użytkowania systemu. Zakłada się, że fotowoltaika powinna wydajnie pracować przez okres 25 lat. Właściciel domowej elektrowni może również odsprzedawać nadwyżki w produkcji prądu do sieci lokalnej i w razie potrzeby, odzyskiwać je w wartości do 80%.
Zdaniem ekspertów i naukowców z Ministerstwa Energetyki, posiadanie paneli PV może znacznie obniżyć koszty zużycia prądu elektrycznego, nie tylko w skali jednego roku, ale i w okresie 25 lat bezawaryjnego działania fotowoltaiki.
Źródło: https://inverter.com.pl