Twoje dziecko jest coraz starsze i zaczynasz zauważać u niego oznaki gotowości do odpieluchowania? Teoretycznie nie ma na to momentu idealnego (część dzieci rezygnuje z pieluchy już około 18 miesiąca życia), chociaż przyjęło się, że dobrym momentem na naukę korzystania z nocnika jest pierwsze lato po drugich urodzinach. Oczywiście musicie się do tego przygotować. O ile dziecko będzie nabywało gotowość do odpieluchowania samodzielnie i będziecie musieli tylko wytłumaczyć mu podstawy fizjologii, o tyle Wy i Wasze mieszkanie będziecie musieli się przygotować na ten wielki krok.

Odpieluchowanie dzienne

Przyjęło się, że nauka korzystania z nocnika w ciągu dnia jest łatwiejsza dla dziecka. Przede wszystkim dlatego, że jest świadome i może w pełni kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Oczywiście nie obejdzie się bez wpadek i lepiej być przygotowanym na to, że mop do podłogi bardzo nam się przyda. Na szczęście większość dzieci, które wykazywały oznaki gotowości do odpieluchowania, są w stanie nauczyć się korzystania z toalety w zaledwie kilka dni.

Najważniejsza dla rodziców jest tak naprawdę cierpliwość – nie wolno poganiać dziecka, krzyczeć, gdy nie uda mu się trafić do nocnika, ale również lepiej nie nagradzać go, jeśli się uda. Dziecko ma bowiem podchodzić do odpieluchowania bez presji, z wiedzą, że jest to coś naturalnego i ma skorzystać z nocnika, gdy potrzebuje, a nie gdy chce otrzymać nagrodę.

Dzieci w zasadzie nigdy nie motywuje żadna nagroda, tylko to, że traktujemy je równymi sobie. Z tego względu warto pozwolić dziecku wybrać np. majtki, które będą mu się podobać, a nawet pokusić się o uszycie pierwszych majteczek z motywem, które wybierze nasze dziecko. Bawełna drukowana dziecięca jest idealnym materiałem na bieliznę, ponieważ jest przewiewna, nie powoduje odparzeń, a nasze dziecko może z bogatej ilości wzorów wybrać taki, jaki sobie wymarzy. Jeżeli potrafimy szyć to cudownie, a jeżeli nie to każda krawcowa zgodzi się na uszycie potrzebnych rzeczy z dostarczonych przez nas materiałów.

Odpieluchowanie nocne

Z odpieluchowaniem nocnym może być już nieco trudniej. Nie dlatego, że dziecko nie będzie chciało z nami współpracować, ale dlatego, że w nocy dziecko nie kontroluje swoich zwieraczy. Zamawiając materiał na bieliznę, warto więc wybrać też tkaniny pościelowe dziecięce, które są wysoko przepuszczalne i oddychające, więc zapewniają dziecku większy komfort snu.

Warto nastawić się, że na odpieluchowanie nocne będzie trzeba dłużej poczekać. Nie ma bowiem dokładnej granicy wieku, w której dziecko zaczyna odczuwać w nocy potrzebę wstania do nocnika czy toalety, ale przyjmuje się, że następuje to dopiero w okolicach 4-5 roku życia. We wcześniejszym wieku, bawet jeżeli uda się odpieluchować dziecko na noc, to mogą mu się zdarzyć wpadki. Jeżeli więc będziemy zlecać szycie majteczek czy pościeli, to warto pomyśleć o wodoszczelnej tkaninie dziecięcej.

Jak przygotować sypialnię dziecka do odpieluchowania?

Powyższe pytanie zadaje sobie większość rodziców małych dzieci. Odpieluchowanie nie jest łatwe, a odpieluchowanie nocne nie zależy ani od nas, ani od dziecka tylko od fizjologii, więc tak naprawdę jedyne co możemy zrobić to dobrze przygotować sypialnię dziecka. Zapewne warto przed spaniem umieścić nocnik w pobliżu łóżeczka i wytłumaczyć mu, że w każdej chwili może wstać i z niego skorzystać. Po drugie, jeżeli rozważamy wybór bawełny drukowanej dziecięcej na uszycie bielizny lub piżamy to najlepiej zdecydować się też na tkaninę wodoszczelną, która przynajmniej częściowo ochroni łóżko. Wodoszczelna tkanina dziecięca będzie przykładowo idealna na prześcieradło, bo ochroni materac przed zniszczeniem. Ponadto dziecko, które przenosi się do swojego „dorosłego łóżka” i może samo uczestniczyć w przygotowaniu swojego łóżka, jest pozytywnie nastawione do spania w nim, a więc również do współpracy z rodzicami. Tkaniny pościelowe dla dzieci charakteryzują się nie tylko efektywnymi wzorami, ale przede wszystkim łatwością ich prania i suszenia.

Odpieluchowanie dziecka to długa droga zależna w dużej mierze od jego indywidualnej gotowości. Rodzice mogą na każdym etapie wspierać i motywować dziecko, ale tak naprawdę nie są w stanie nauczyć go korzystania z toalety z dnia na dzień. Aby zniwelować stres związany z nauką korzystania z nocnika, najlepiej po prostu przygotować wszystkie niezbędne akcesoria i uzbroić się w cierpliwość.