Ból zęba to zawsze duży dyskomfort. Często potrafi wręcz sparaliżować. W takim przypadku konieczna jest wizyta u stomatologa i podjęcie szybkiego leczenia. Ból zęba może mieć różne podłoże i odmienną intensywność. W związku z tym podjęte mogą być różne metody leczenia. Warto więc rozróżniać podstawowe rodzaje tego typu objawów, a tym samym ich przyczyny i metody leczenia. Ma to bowiem istotne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej.

Lekceważenie bólu zęba

Nie ma nic gorszego niż lekceważenie bólu zęba. Niestety może to prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji (w tym do utraty zęba). Dlatego zawsze przy pojawiającym się bólu zęba konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Przyczyny bólu zęba mogą być różne. Najczęściej jest to próchnica lub zapalenie dziąseł. W tym przypadku wymienić można też choćby infekcję głębszych tkanek zęba, takich jak okostna czy miazga, nadwrażliwość na bodźce (zimno, gorąco) bądź uraz zęba.

Ostry i nagły ból

Jednym z często występujących bólów zęba jest ten, który występuje nagle, często po spożyciu gorącego lub zimnego pokarmu czy napoju. Najczęściej oznacza to nadwrażliwość zębów. Przyczyną tego stanu rzeczy może być utrata szkliwa bądź recesja dziąsła. Najczęściej wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Nadwrażliwość zęba polega na przewodzeniu impulsu poprzez kanaliki zębinowe do miazgi, czyli tkanki unerwionej. Wskutek tego pojawia się nagły, ostry i przeszywający ból, który jednak jest krótkotrwały. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest zamknięcie przez stomatologa kanalików zębinowych poprzez zastosowanie specjalnego preparatu. Warto podkreślić, że jest to całkowicie bezbolesne leczenie zębów.

Ból chroniczny

Jeśli jednak ból zęba nie ustaje, to problem zapewne jest znacznie poważniejszy. Możliwa jest postępująca próchnica, która doprowadza do zapalenia miazgi. Przyczyną próchnicy jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustanej. Początkowo próchnica obejmuje jedynie zewnętrzną część zębów, koronę oraz szkliwo. W dalszym etapie bakterie docierają do miazgi zębowej i zębiny, co skutkuje wystąpieniem stanu zapalnego oraz bolesnością. Wówczas konieczne jest natychmiastowe leczenie, gdyż może dojść do obumarcia miazgi zębowej.

Ból stały i intensywny

Jeśli omija się gabinety stomatologiczne szerokim łukiem, to konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze. Mowa tu o intensywnym, stałym bólu zęba, który połączony jest z obrzękiem twarzy. Najczęstsza przyczyna to bakteryjne zakażenie miazgi i jej martwicy. W tym stanie obecny może być ropień zębowy. Objawia się on silnym, samoistnym i nieustępującym bólem zęba. Oprócz obrzęku twarzy może dojść również do powiększenia węzłów chłonnych, a nawet wysokiej gorączki. Jest to stan, który wymaga natychmiastowego leczenia. Może to stanowić źródło infekcji całego organizmu. Bakterie ropnia mogą przedostać się do krwiobiegu. W takim przypadku niezbędne może okazać się leczenie kanałowe, a w grę wchodzić może nawet chirurgia dentystyczna. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemu. Najistotniejsze jest jednak, że współcześnie możliwe jest bezbolesne leczenie kanałowe. Gabinety dentystyczne dysponują bowiem nowoczesnym sprzętem i innowacyjnymi technologiami. Jeśli jednak leczenie będzie odkładane w czasie, może się to skończyć zaawansowanymi i inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi.

Jak widać, ból zęba może mieć różny charakter i intensywność. Odmienne mogą być także jego przyczyny. Ważne jest jednak, aby w żadnym przypadku nie bagatelizować bólu zęba. Szybko podjęte leczenie to najlepszy sposób, aby uniknąć zaawansowanych, często bolesnych zabiegów stomatologicznych.