Piegi, przez wielu uznawane za element dodający młodzieńczego uroku, należą do najpowszechniejszych plam pigmentacyjnych spowodowanych nadmiarem i nierównomiernym rozprowadzeniem melaniny w skórze. Jednakże nie wszystkie przebarwienia skóry są równie urocze. Nieregularne, stosunkowo duże plamy występujące w okolicach ust, na dekolcie czy dłoniach są niezbyt estetyczne. Zazwyczaj stanowią dowód szkodliwego wpływu promieni UV na wrażliwą tkankę. Plamy pigmentacyjne pojawiają się też w miejscach, gdzie występował stan zapalny (np. trądzik). Ciężkie do ukrycia skazy w odcieniach brązu i szarości niejednokrotnie świadczą też o postępującym procesie starzenia się skóry. Czy laserowe usuwanie przebarwień będzie skuteczne w każdym przypadku?

Laserowe usuwanie hiperpigmentacji – dla kogo?

Najbardziej narażone na występowanie przebarwień są obszary skóry regularnie poddawane największej ekspozycji na światło UV. Należą do nich przede wszystkim dłonie, twarz oraz dekolt. Przebarwienia skóry pojawiają się również wraz z wiekiem. Problem ten w dużej mierze dotyczy też osób cierpiących na trądzik (blizny po wypryskach często przyjmują kolor brunatny). Ponadto działanie fotouczulające wykazują niektóre leki oraz zioła. Okolicznością sprzyjającą powstawaniu przebarwień skóry są także wahania hormonalne, dlatego zmiany tego typu są powszechne u kobiet ciężarnych lub przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne. Najskuteczniejszą metodą likwidacji powstałych już przebarwień jest zabieg z wykorzystaniem lasera.

Wpływ terapii laserowej na przebarwienia

Skuteczność metody laserowej sprowadza się do uszkadzania tkanek zawierających barwnik. Wiązka światła koncentruje się na komórkach z melaniną, podwyższając ich temperaturę, w efekcie czego obumierają, niwelując pigment. Rodzaj terapii laserowej należy dobrać po konsultacji ze specjalistą, który oceni m.in. ilość potrzebnych zabiegów. W przypadku niewielkich zmian wystarczająca może okazać się pojedyncza sesja, ale zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie całej serii naświetlań.

Przed przystąpieniem do zabiegu oczywiście należy się odpowiednio przygotować. W tym przypadku podstawą jest ograniczenie opalania (również w solarium) oraz stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej już na miesiąc przed planowanym zabiegiem. Obowiązkowa jest także czasowa rezygnacja z gruboziarnistych peelingów czy preparatów oczyszczających na bazie alkoholu, aby dodatkowo nie podrażniać skóry. Kuracja laserowa wymaga też odstawienia niektórych środków farmakologicznych i ziół (o czym powinien poinformować lekarz przeprowadzający zabieg). Oprócz tego przeciwwskazaniem do poddania się naświetlaniu są:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • wszelkie dolegliwości dermatologiczne (np. wysypki, uczulenia),
  • choroby przewlekłe (np. cukrzyca, epilepsja),
  • nowotwory,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • grzybica.

Czas trwania zabiegu i stopień odczuwanej bolesności są uzależnione głównie od obszaru ciała, który jest poddawany zabiegowi. Lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe lub schładzać naświetlane miejsca (np. poprzez specjalny nawiew). Warto dodać, że światło emitowane przez urządzenie jest szkodliwe dla oczu, dlatego należy je bezwzględnie zabezpieczyć.

Pielęgnacja po zabiegu

Skóra po zabiegu laserowym jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego niezbędne jest jej dobre nawilżanie i ochrona przed światłem słonecznym. W celu wzmocnienia efektów zabiegu warto zastosować preparaty z dużą zawartością witaminy A o działaniu wybielającym, a także delikatnie złuszczające kwasy. Warto podkreślić, że oprócz efektu usuwania przebarwień skóry terapia laserowa gwarantuje też ogólną regenerację naskórka, zmniejszenie widoczności porów oraz wygładzenie mikro zmarszczek.

Jesień to doskonały czas na to, aby skorzystać z laserowego usuwania przebarwień. Prawidłowe przygotowanie skóry do zabiegu i odpowiednia pielęgnacja po wykonaniu naświetlania, zapewne pozwoli cieszyć się młodym wyglądem przez długie lata.

źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Radom