Badania prowadzone wśród polskich firm wskazują, że nawet co drugi przedsiębiorca styka się z problemem dłużników, którzy nie chcą, bądź twierdzą, że nie są w stanie zapłacić za towar lub za usługę. Rozwiązaniem problemu w tej sytuacji jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się windykacją długów. Niestety, wokół windykacji należności narosło wiele mitów. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Windykacja należności wcale nie jest droga

Część firm nie decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się windykacją należności, ponieważ obawiają się kosztów. W rzeczywistości obsługa windykacyjna wcale nie pochłania lwiej części odzyskanych pieniędzy, a w dodatku często jest jedyną szansą na ich odzyskanie. Wiele firm windykacyjnych godzi się na zyski uzależnione od efektów pracy – tutaj do zapłaty za usługi dochodzi, gdy wierzytelność zostanie odzyskana. Co więcej, koszty takiej usługi są zdecydowanie niższe niż strata, z którą musimy się liczyć, jeżeli nie odzyskamy pieniędzy.

Klienci wcale nie stracą dobrego zdania o firmie

Część firm obawia się, że profesjonalna obsługa windykacyjna sprawi, że ucierpi wizerunek danego przedsiębiorstwa. Jest to kolejny mit. Profesjonalna windykacja należności, to nie tylko skuteczność, ale również działanie zgodzie z prawem i dobrym obyczajem. Klienci rozumieją, że o swoje pieniądze trzeba dbać. Co więcej jeżeli obsługa windykacyjna działa na najwyższym poziomie, może to mieć pozytywny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa – firma wyśle tym jasny sygnał: u nas do spraw podchodzi się profesjonalnie, działamy skutecznie i radzimy sobie nawet w obliczu przeciwności.

Z windykacji należności mogą korzystać też małe firmy

Dotychczas wiele osób uważało, że profesjonalną obsługę windykacyjną może zlecić tylko duże przedsiębiorstwo – tych małych zwyczajnie nie będzie na to stać. Jest to kolejny mit, który jest krzywdzący dla mikroprzedsiębiorstw – to często one mogą mieć problem z płynnością finansową w obliczu braku płatności od kontrahentów. Małe firmy również mogą i powinny korzystać z obsługi windykacyjnej. Koszty windykacji należności często są uzależnione od wysokości roszczenia, dlatego małe firmy nie muszą obawiać się astronomicznych kosztów. Skuteczność działań windykatora z kolei pozwoli firmie odzyskać płynność finansową.

Firma windykacyjna zajmuje się nie tylko starymi długami

Firmy często czekają ze zgłoszeniem się do firmy, zajmującej się windykacją należności, w zasadzie do ostatniej chwili. Jest to błąd – wsparcia można poszukać już na początkowym etapie dochodzenia wierzytelności. Co więcej, im dług jest starszy, tym trudniej odzyskać pieniądze. Należy również uważać na przedawnienie się długu. Jeżeli zwrócimy się do firmy windykacyjnej stosunkowo szybko, jest szansa, że szybciej uda nam się odzyskać pieniądze.

Prawnik wcale nie sprawdza się lepiej od windykatora

Wiele osób uważa, że w przypadku dochodzenia należności, najlepiej sprawdzi się pomoc prawnika. Jest to kolejny mit. Prawnik jest w stanie przygotować odpowiednie pisma, wezwania do zapłaty i doradzić nam, jakie należy podjąć kroki, jednak takie same informacje uzyskamy w firmie windykacyjnej. Co więcej, firmy windykacyjne działają szybciej, skutecznej a koszt całego przedsięwzięcia jest niższy. W tym przypadku działania praktyczne sprawdzą się najlepiej.

Klienci będą bać się nawiązywać współpracę

Czasem nie chcemy skorzystać z pomocy windykatora, ponieważ obawiamy się, że klienci będą bać się skorzystać z naszych usług. Jest to kolejny mit, taka współpraca może odstraszyć wyłącznie potencjalnych nieuczciwych klientów, a na takich nam nie zależy. Windykatorzy są świadomi, jak ważna jest dbałość o wizerunek, w związku z czym windykacja przebiega zgodnie z odpowiednimi zasadami.

Czy windykacja w takim razie się opłaca?

Obalając powyższe mity, można zadać sobie pytanie: czy firmy windykacyjne faktycznie się sprawdzają? Czy obsługa windykacyjna daje odpowiednie efekty? Odpowiedź brzmi: tak. Dzięki dużemu doświadczeniu windykatorzy są w stanie odzyskać większość należności.