Wybór i odpowiednie rozmieszczenie włączników światła, to kwestie które mają wpływ nie tylko na wygląd wnętrza, lecz także na jego funkcjonalność i naszą wygodę.

Jaki włącznik światła wybrać?

Dla kogoś, kto na co dzień nie interesuje się wystrojem wnętrz lub elektryką, wybór taki może wydawać się banalny. Czy jest w ogóle w czym wybierać?

Otóż okazuje się, że tak. Nowe wzory i zaawansowana technika, sprawiają że włączników światła na rynku jest bardzo dużo. Różnią się one od siebie designem i rozwiązaniami technicznymi.

Najbardziej klasycznym typem tego sprzętu jest włącznik natynkowy. Taki rodzaj znamy z pewnością najlepiej. Tutaj też jednak mamy wybór.

W jednej kasecie mogą mieścić się różne ilości przełączników. Zazwyczaj są to przełączniki pojedyncze lub podwójne, zdarzają się i modele z potrójnymi przełącznikami.

Inną kwestią jest sam design włącznika. Wbrew pozorom wcale nie musi on być plastikowy i biały. Producenci prześcigają się w różnych projektach, można więc bez problemu kupić włączniki w wielu kolorach i wykonane z różnych materiałów np. z drewna. Do nowoczesnych wnętrz wspaniale pasują modele przeźroczyste. Nie należy też zapominać o innowacyjnych inteligentnych włącznikach dotykowych wykonanych ze szkła hartowanego, gdzie nie mamy do czynienia z klasycznymi przełącznikami.

Jak to działa?

Inną kwestią jest podział włączników światła ze względu na sposób działania. Otóż możemy kupić włączniki, które będą sterowane zdalnie, na pilota lub przez smartfon. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ jedno urządzenie może kontrolować wiele włączników. Ciekawą propozycją jest też włącznik światła z wykrywaczem ruchu. Takie urządzenie włączy światło dopiero w momencie wykrycia ruchu w pomieszczeniu. Warto tutaj jednak posłużyć się rozwiązaniem, które jest zaawansowane i nie zapala światła przy wykryciu ruchu zwierzęcia. Ciekawą opcją włączania światła przy wykryciu ruchu są włączniki, które działają z kilkusekundowym opóźnieniem. To opóźnienie można kontrolować.

Jednym z rozwiązań są też włączniki czasowe. Ustawia się wtedy odpowiednią porę uruchomienia urządzenia. Zazwyczaj takie modele mają też w sobie wbudowane włączniki natynkowe. Można wtedy uruchomić światło ręcznie, o dowolnej porze.

Włączniki schodowe to z kolei dobre rozwiązanie w długich korytarzach czy klatkach schodowych. W takim wypadku montuje się dwa włączniki, tak by bez problemu można było zapalić lub zgasić światło w dowolnej części pomieszczenia.

Jak rozmieścić włączniki w pomieszczeniu?

Odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia włączników światła w pomieszczeniu jest bardzo istotne. Wpływa to później na użyteczność i wygodę.

Zazwyczaj włączniki światła są umieszczane przy wejściu do pokoju. Optymalną wysokością jest wysokość około 1.4 m . Jeśli montujemy urządzenie np. w pokoiku małego dziecka, to naturalnie musimy wziąć o to pod uwagę i zamontować włącznik niżej. Jeżeli planujemy włączać kilka punktów oświetleniowych naraz, to najlepiej będzie zaprojektować to tak, by włączać wszystko jednym włącznikiem. Montując włączniki, które będą zapalać światło w łazience, kuchni, garderobie lub w małym pokoiku o przeznaczeniu gospodarczym, zasadne jest umieszczenie włączników np. w przedpokoju, a nie w samym docelowym pomieszczeniu.

W sypialni dobrze jest zamontować włączniki również koło łóżka. Można wtedy, leżąc w łóżku, włączać lub wyłączać światło.

Czy to łatwa decyzja?

Jak widać temat włączników światła jest tematem złożonym. Przy wyborze odpowiednich modeli musimy rozważyć zarówno kwestie estetyczne, jak i techniczne. Całość powinna być dostosowana do naszych upodobań, potrzeb i stylu życia.