Współczesny rynek oferuje szeroki wybór kontenerowych stacji sprężarek dopasowanych do potrzeb i wymagań każdego klienta. Warto zdecydować się na urządzenie wydaje, niezawodne i dobrej jakości, bowiem powinno posłużyć nam przez okres co najmniej kilkunastu lat.

Kontenerowa stacja sprężarek – doskonała do zakładów, w których brakuje wolnego miejsca

Kontenerowa stacja sprężarek to zamknięte pomieszczenie, które posiada instalację do wytwarzania oraz dystrybucji sprężonego powietrza. Wymagają jedynie doprowadzenia zasilania elektrycznego i rurociągu, którym będzie przesyłany czynnik roboczy do punktów odbioru.

Odbiorcami tego typu instalacji są zakłady przemysłowe, w których nie ma zbyt dużej powierzchni mogącej pomieścić poszczególne elementy. Bywa, iż przeciętna hala produkcyjna ma tak mało wolnej powierzchni, że wygospodarowanie dodatkowych kilku metrów kwadratowych graniczy niemal z cudem. Ponadto, wielu młodych przedsiębiorców tak naprawdę nie wie, w jakim kierunku potoczy się ich dalsza działalność. Dlatego też, z zasady nie wynajmują zbyt dużych przestrzeni do organizowania procesów produkcyjnych. Istnieje także wiele zakładów, które nieustannie rozwijają swoją produkcję, co generuje coraz większą potrzebę zagospodarowania wolnej przestrzeni. W takich wypadkach kolejne linie produkcyjne, pola odkładcze czy drogi transportowe zajmują już tyle miejsca, że nie ma tu możliwości na instalowanie kolejnych elementów. Rozwiązaniem dla takich problemów są kontenerowe stacje sprężarek.  

Urządzenie dla przedsiębiorców dbających o wysoki komfort pracy

Kontenerowe stacje sprężarek posiadają szereg zalet. Jest to z pewnością rozwiązanie, które doskonale izoluje instalację od pozostałej części zakładu, redukuje poziom hałasu, minimalizuje ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do gotowych wyrobów oraz eliminuje problem emisji energii cieplnej przez układ sprężarkowy.

Zakup tego typu rozwiązania generuje także mniejsze wydatki oraz jest dużo prostszy w obsłudze. Rewelacyjnie sprawdza się w przemyśle, w którym wymagana jest perfekcyjna jakość produktów. Jest ona związana z takimi branżami, jak m.in.:

 • spożywcza,
 • farmaceutyczna,
 • optyczna,
 • budowlana,
 • medyczna.

W powyższych gałęziach przemysłu szczególnie obowiązują normy związane z odpowiednią higieną i warunkami produkcji. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogłyby dostać się do gotowych wyrobów wraz ze sprężonym powietrzem natychmiast spowodowałyby obniżenie wartości całego cyklu produkcyjnego. Tego typu wyroby nie przeszłyby kontroli jakości i zostałyby odrzucone. Naraziłoby to na wielkie straty właściciela zakładu produkcyjnego, który w tym wypadku byłby zmuszony je zutylizować.

Ponadto, izolacja instalacji, która wytwarza sprężone powietrze ma pozytywny wpływ na pracujące w jej obrębie osoby. Pracownicy są mniej narażeni na hałas, emisję ciepła oraz możliwość wdychania zanieczyszczeń powstałych w wyniku procesu kompresji.

Sprężarkownia w kontenerze – funkcjonalność i mobilność

Sprężarkownia w kontenerze jest tak samo funkcjonalna jak ta, znajdująca się na zewnątrz. Kontener pozwala  na swobodny montaż urządzeń i elementów wyposażenia. W skład kontenerowej stacji sprężarek wchodzić mogą takie elementy, jak:

 • filtry wstępne, filtry z węglem aktywnym, filtry dokładne etc.;
 • osuszacze ziębnicze oraz osuszacze adsorpcyjne;
 • separatory cyklonowe;
 • sprężarki olejowe i sprężarki bezolejowe;
 • sprężarki śrubowe i tłokowe;
 • spusty i zbiorniki kondensatu;
 • układy chłodzenia sprężonego powietrza;
 • zbiorniki magazynujące sprężone powietrze.

 

Kontenerowe stacje sprężarek dedykowane są dla mobilnych przedsiębiorców, którym zależy na szybkim, łatwym i prostym przetransportowaniu danej instalacji w dowolnie wybrane miejsce w pomieszczeniu, hali produkcyjnej lub na zewnątrz. Stacja bez problemu może być przewożona na dużych odległościach, nawet do innego kraju, bez ryzyka jej uszkodzenia czy powstania awarii. Sprzęt może być zabierany w dowolne miejsce wykonywania działalności, co znacznie ułatwia pracę, ponieważ pozwala na zmianę siedziby, co szczególnie sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw budowlanych.

Kontenerowa stacja sprężarek to instalacja, którą cechuje wiele zalet. Jest mobilna, zajmuje stosunkowo mało miejsca i sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na redukcji poziomu hałasu i uniknięciu przedostania się zanieczyszczeń do gotowych wyrobów.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza