Podłączenie domu jednorodzinnego do sieci energetycznej jest zadaniem skomplikowanym, polegającym na starannym ukryciu różnego rodzaju kabli w ścianach, podłogach i sufitach. W tym pozornym zakłóceniu istnieje jednak kompletny porządek. Wszystkie te kable są zgrupowane i podłączone do centrali alarmowej, gdzie są zabezpieczone bezpiecznikami. Każdy koniec instalacji jest z kolei w odpowiedni sposób chroniony.

W jaki sposób instalowane są instalacje elektryczne?

Zgodnie z normami i wytycznymi budowlanymi instalacje muszą być wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowanego elektryka w celu zapewnienia, że są one bezpieczne dla osób i urządzeń, które ich używają.  Instalacja elektryczna musi być przede wszystkim sprawna. Bezpieczeństwo to jedno, a komfort, wygoda i wszechstronność instalacji elektrycznej to drugie. Aby spełnić oba te warunki, instalacja elektryczna musi być starannie zaprojektowana zgodnie z wymaganiami.

Problem polega na tym, że projektując instalację musimy wcześniej wiedzieć, w jaki sposób każde pomieszczenie naszego domu zostanie umeblowane. Dylematy pojawiają się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Generalnie w każdym pomieszczeniu powinno znajdować się główne oświetlenie w centralnej części sufitu, w większych pomieszczeniach możemy umieścić dwa symetryczne źródła światła. Niemniej jednak muszą one w pełni zaopatrzyć dane pomieszczenie w odpowiednie źródła światła.

Drugie światło to światło robocze, które oświetla biurko, deskę do prasowania lub inny obszar roboczy. Jeśli chcesz, aby lampa była lampą biurkową, po prostu zaplanuj podstawę na biurku. Generalnie wszystkie miejsca, gdzie ma się znajdować jakieś źródło energii elektrycznej, muszą być wcześniej zamontowane.

Przez większość czasu będziemy potrzebować energii elektrycznej, czy to do lamp biurkowych i podłogowych, czy do zapalania odkurzacza lub żelazka. Kuchnia jest warsztatem, więc oświetlenie jest najważniejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest dioda LED lub lampa fluorescencyjna zainstalowana na blacie roboczym.