Letnie upały sprawiają, że temperatura w wielu budynkach staje się trudna do wytrzymania. Klimatyzacja i wentylatory domowe to najpopularniejsze rozwiązania, które pozwalają pozbyć się tego problemu. Jakie są zatem wady i zalety oby tych rozwiązań?

Zalety i wady wentylatorów

Wentylatory są zasadniczo dużo prostszym sposobem na schłodzenie pomieszczenia. Używane do tego celu wentylatory różnią się oczywiście od wentylatorów łazienkowych czy kuchennych okapów, które wyciągają na zewnątrz wilgoć, tłuszcz czy nieprzyjemne zapachy. Wentylatory wykorzystywane w letnich miesiącach umożliwiają bowiem nawiew. Wywołany w ten sposób ruch powietrza, co prawda nie obniża temperatury w pomieszczeniu, ale sprawia, że jest ona zdecydowanie mniej dokuczliwa. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest także niska cena. W zależności od mocy, rozmiaru czy designu wentylatora, cena może oscylować w granicach od kilku- do kilkuset złotych. Wentylatory są również łatwe w obsłudze. Przenośne modele stojące wystarczy bowiem ustawić na podłodze, biurku czy stole, a wentylatory podsufitowe przytwierdzić za pomocą gotowych podzespołów.

Podstawową wadą tego rozwiązania jest fakt, iż nie obniżają one temperatury rzeczywistej, tylko odczuwalną. W przypadku fali upałów mogą okazać się zatem niewystarczające. Dodatkowo dla niektórych osób zapewne uciążliwe będą silne podmuchy powietrza oraz generowany szum (zwłaszcza podczas pracy na wysokich obrotach).

Zalety i wady klimatyzacji

Najważniejszą zaletą klimatyzacji jest to, że bardzo szybko schładza ona pomieszczenia, w których została zainstalowana. Dodatkowo temperaturę tą można dowolnie regulować. Należy jednak zaznaczyć, że różnica pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem a temperaturą na zewnątrz budynku nie powinna przekraczać 6°C. Wyższe amplitudy mogą bowiem skutkować przeziębieniem czy rozmaitymi schorzeniami układu oddechowego. Warto podkreślić, że wentylacja tego typu nie tylko dostarcza duże ilości świeżego powietrza, ale jednocześnie odprowadza wilgoć i wszelkie zanieczyszczenia.

Montaż klimatyzacji stanowi jednak dużo poważniejszą inwestycję niż zakup wentylatora. Koszt uzależniony jest przede wszystkim od parametrów urządzenia, takich jak poziom hałasu, współczynnik wydajności grzewczej i chłodniczej czy zakres temperaturowy, oraz ilości pomieszczeń, w których ma zostać zainstalowana. W tym przypadku niezbędna jest niestety ingerencja w strukturę budynku, gdyż klimatyzacja składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Znaczącą niedogodność może stanowić również kwestia odpowiedniego czyszczenia oraz regularnej konserwacji sprzętu. Woda skraplająca się wewnątrz klimatyzatora stwarza bowiem dogodne warunki do rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii.

Wentylatory domowe pozwalają w prosty sposób i niskim kosztem zwiększyć komfort przebywania w pomieszczeniach podczas letnich upałów. W przeciwieństwie do wentylatorów łazienkowych czy kuchennych nie odprowadzają powietrza z pomieszczenia, lecz powodują jego ruch. Nie obniżają jednak rzeczywistej temperatury, dlatego podczas ekstremalnie wysokich temperatur na zewnątrz mogą okazać się mało wydajne. Z kolei klimatyzacja dzięki obecności czynnika chłodniczego w krótkim czasie schładza nawet duże przestrzenie, lecz jej instalacja wymaga ingerencji w ściany budynku, a koszt zakupu i późniejszej eksploatacji jest znacznie wyższy.

źródło: hurtelektryczny.pl – elektryczny sklep internetowy