Za co odpowiada wkładka uszna w aparacie słuchowym
Aparaty słuchowe znacznie poprawiają komfort życia osobom słabo słyszącym. Dzięki im pomocy mogą prowadzić normalne życie, bez konieczności pomocy osób trzecich. Kiedy diagnoza jest jednoznaczna, najważniejszym aspektem okazuje się właściwy dobór urządzenia. Pozwala to nie tylko na komfortowe korzystanie z aparatu, ale także na odpowiedni stopień nagłośnienia dochodzących z otoczenia dźwięków. Jednym z ważniejszych elementów każdego aparatu słuchowego jest wkładka uszna, od której w dużej mierze uzależnione jest słyszenie.
Czym jest wkładka uszna?
Wkładka douszna to element, który łączy urządzenie aparatu słuchowego z uchem pacjenta. Jej kształt musi być odpowiednio wyprofilowany, gdyż zarówno za duża, jak i za mała wkładka nie będzie spełniać swojej roli, a dodatkowo powodować może dyskomfort związany z jej noszeniem oraz słyszeniem. Nieprawidłowy kształt wkładki usznej powodować może efekt sprzęgania się, co skutkuje słyszalnością nieprzyjemnych, wysokich tonów dźwięków. Producenci aparatów słuchowych oferują więc personalizowane wkładki uszne, które wykonywane są na podstawie odcisku ucha, przez co idealnie dopasowują się do jego kształtu. Pozwala to na właściwe przenoszenie wzmocnionego dźwięku wprost do błony bębenkowej. Ze względu na materiał, z jakiego wykonana jest wkładka uszna, wyróżnić można:
- wkładki uszne miękkie;
- wkładki uszne twarde.
Pierwsze z nich wykonane są z miękkiego silikonu, dzięki czemu zapewniają wysoką szczelność, a co za tym idzie polecane są szczególnie dla osób, które borykają się z dużym ubytkiem słuchu, a także dzieci. Tworzywo silikonowe, wykorzystane do produkcji wkładki usznej jest hipoalergiczne, a miękki materiał nie powoduje powstawania urazów. W przypadku wkładek twardych, do wyboru mamy zarówno wersje pełne, jak i ażurowe. Wykonane są one zazwyczaj z przezroczystego akrylu i bardzo często wyposażone są w dodatkowe otwory wentylacyjne, dzięki którym rozwiązany został problem nadmiernego pocenia się. Indywidualne dopasowanie wkładki zmniejsza ryzyko podrażnień, jednak znacznie przyjemniejsze w użytkowaniu są wersje silikonowe.
Polecane artykuły
Czy warto korzystać z dysków internetowych?
Scripts Scripts.pl https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/scripts-logo.png 340 69 https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/dyski-internetowe.jpg 800 622Serwisy typu VOD powoli wypierają kablówkę
Scripts Scripts.pl https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/scripts-logo.png 340 69 https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/serwis-vod-video-on-demand.jpg 800 530Czy social media nami rządzą?
Scripts Scripts.pl https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/scripts-logo.png 340 69 https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/social-media.jpg 800 533Telewizory LCD – sprzęt dla kinomaniaków
Scripts Scripts.pl https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/scripts-logo.png 340 69 https://www.scripts.pl/wp-content/uploads/2018/08/telewizory-lcd-kino-domowe.jpg 800 480Jaka powinna być odpowiednia wkładka uszna?
Wkładka uszna aparatu słuchowego powinna nie tylko posiadać odpowiednio wyprofilowany kształt. Równie ważna jest jej budowa. Wkładka uszna połączona jest z aparatem słuchowym za pomocą elastycznego wężyka. Jego długość powinna być bardzo starannie wymierzona. Zbyt długi wężyk powodować może zaginanie się go, co z kolei uniemożliwia odpowiednie umiejscowienie urządzenia za uchem. Jeśli wężyk łączący aparat z wkładką jest zbyt krótki, użytkownik odczuwać może nieprzyjemne uczucie ciągnięcia, co na dłuższą metę jest mocno niekomfortowe. Warto pamiętać, że zarówno wkładka, jak i wężyk powinny być utrzymywane w należytej czynności, gdyż przekłada się to bezpośrednio na jakość dźwięku słyszanego przez pacjenta.