Uraz więzadeł kolanowych należy do najczęstszych, a jednocześnie najpoważniejszych urazów wśród osób intensywnie uprawiających sporty obciążające kończyny dolne. Do urazów dochodzi w momencie zbyt intensywnej aktywności sportowej, a także jeśli nie poprzedzało jej wcześniejsze wzmocnienie mięśni otaczających staw kolanowy.

Rodzaje urazów więzadła kolanowego

Nie każda kontuzja stawu kolanowego kończy się zerwaniem więzadła. Najczęściej dochodzi do naciągnięcia lub naderwania więzadła, urazy te są dokuczliwe i wykluczają lub ograniczają normalne funkcjonowanie, w szczególności uprawianie sportu. Każdą dolegliwość w obrębie kolan powinno się skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Gabinet rehabilitacyjny zlokalizowany na warszawskim Ursynowie oferuje profesjonalną pomoc w przywróceniu sprawności po doznaniu urazów więzadła kolanowego.

W przypadku najcięższego urazu, czyli zerwania więzadła, wyróżnia się III stopnie uszkodzenia. Pierwszy stopień wymaga leczenia zachowawczego oraz rehabilitacji polegającej na ochronie przed pogłębianiem urazu, wzmocnieniu mięśni i ćwiczeniach ułatwiających powrót do pełnej sprawności. Szybkie zgłoszenie się do fizjoterapeuty pozwoli na skuteczny i szybki powrót do aktywności sportowej, doświadczeni fizjoterapeuci w ursynowskim gabinecie gwarantują swoim pacjentom możliwie szybkie przywrócenie sprawności.

Drugi i trzeci stopień zerwania więzadła są wskazaniem do leczenia operacyjnego. Całkowite zerwanie więzadła (III stopień) bezwzględnie wymaga artroskopowej rekonstrukcji lub przyszycia więzadła. O wyborze sposobu leczenia operacyjnego decyduje lekarz, bierze on pod uwagę takie czynniki jak wiek i stan ogólny pacjenta, a przede wszystkim czas jaki upłynął od doznania urazu.

Rehabilitacja pooperacyjna po zerwaniu więzadła

Zerwane więzadła nigdy same się nie zregenerują, ale leczenie operacyjne pozwala na pełne przywrócenie ich funkcji, a tym samym powrót pacjenta do pełnej sprawności. Niezbędna jest szybka rehabilitacja pooperacyjna, następuje ona w pierwszych czterech dniach po zabiegu. Pierwszym jej etapem jest zwiększenie ruchomości w stawie, które uzyskuje się przez ćwiczenia bierne w szynie, celem działania fizjoterapeuty w tym pierwszym etapie jest również praca z blizną pooperacyjną. Do dwóch tygodni po operacji (II etap rehabilitacji) rehabilitacja polega na mobilizacji rzepki, ćwiczeniach wzmacniających i rozciągających, ćwiczeniach wzmacniających czucie głębokie kończyny, w której zerwane było więzadło.

Rehabilitacja pooperacyjna po zerwaniu więzadła standardowo trwa 6 tygodni, jej ostatni, trzeci etap (2-6 tydzień po zabiegu) ma na celu całkowite przywrócenie ruchomości stawu kolanowego, fizjoterapeuta dąży do uzyskania u pacjenta 90 stopni zgięcia w stawie. Kontynuowane są ćwiczenia wzmacniające duże mięśnie mające wpływ na staw kolanowy, a także ćwiczenia rozciągające. Wszystkie ćwiczenia można wykonywać w gabinecie rehabilitacji na Ursynowie pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów. Na każdym etapie rehabilitacji pooperacyjnej należy pamiętać o schładzaniu stawu po każdej zwiększonej aktywności. Sprawdzonym ćwiczeniem rehabilitacyjnym jest jazda na rowerze stacjonarnym, początkowo na wysoko ustawionym siodełku, tak aby zminimalizować obciążenie rehabilitowanego stawu kolanowego

Podsumowanie

Mimo, że zerwanie więzadła kolanowego jest poważnym urazem, to szybkie zgłoszenie się do lekarza oraz fizjoterapeuty oraz poddanie się zalecanym zabiegom, czy to będzie fizjoterapia czy w ciężkich przypadkach operacja, pozwoli na pełny powrót do zdrowia i uprawiania sportu. Zarówno w lekkich urazach jak i po operacjach, zapraszamy do skorzystania z doświadczenia naszych fizjoterapeutów w ursynowskim gabinecie.