Ciąża to szczególny stan, który jest bardzo wymagający dla każdej kobiety. W związku z tym w tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na swój komfort. Jednym z najważniejszych aspektów jest zadbanie o odpowiednią higienę intymną. W ten sposób można w łatwy sposób uniknąć infekcji bakteryjnych i grzybiczych. O czym warto pamiętać podczas ciąży? W tym poradniku znajdziesz przydatne wskazówki na ten temat.

Suchość pochwy w ciąży – jak ją rozpoznać?

Podczas ciąży kobieta jest narażona na wiele dolegliwości. Oprócz uczucia zmęczenia czy opuchniętych stóp równie przykrą jest suchość pochwy. Niedostateczne nawilżenie okolic intymnych spowodowane nagłą zmianą w wydzielaniu żeńskich hormonów skutkuje zwiększonym ryzykiem odczuwania suchości i dyskomfortu. Suchość pochwy w ciąży można rozpoznać po następujących objawach:

  • zaczerwienienie okolic intymnych,
  • uczucie suchości, pieczenia i swędzenia pochwy,
  • ogólne uczucie dyskomfortu,
  • problem z oddawaniem moczu,
  • ból w trakcie uprawiania seksu.

Nieleczona suchość pochwy może być powodem wystąpienia poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Warto więc zareagować w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów. Na szczęście, to przykre schorzenie jest bardzo łatwe w leczeniu. W tym celu należy poinformować o swoich objawach lekarza prowadzącego ciążę.

Co stosować na suchość pochwy w ciąży?

Ginekolog ustali przyczynę suchości pochwy, a także zaproponuje pacjentce sprawdzone metody leczenia. W terapii tego schorzenia najczęściej stosuje się globulki na suchość pochwy. Tego typu preparaty są bardzo łatwe w aplikacji, zaś kuracja za ich pomocą trwa zazwyczaj około 7 dni. Czopki dopochwowe na suchość pochwy zawierają w składzie składniki aktywne o silnym działaniu nawilżającym i kojącym. Ich stosowanie pozwala przywrócić naturalne pH pochwy i chronić błony śluzowe przed uszkodzeniem.

Jak uniknąć suchości pochwy w ciąży?

Przykre objawy występują zwykle u kobiet, które w nieodpowiedni sposób dbają o higienę miejsc intymnych w ciąży. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to jakiego płynu używa się do mycia pochwy. Wybrany preparat powinien posiadać w składzie delikatne substancje myjące, aby nie podrażniać wrażliwych błon śluzowych. Warto też, aby płyn do mycia pochwy zawierał składniki nawilżające i łagodzące pochodzenia roślinnego.

Aby uniknąć suchości pochwy w ciąży warto też zaopatrzyć się w krem nawilżający. Można go stosować zarówno po myciu, jak i przed i po stosunku. W ten sposób można zapewnić pochwie dodatkowe źródło nawilżenia i uniknąć podrażnień.

Warto też pamiętać, że zwiększone ryzyko suchości pochwy dotyczy osób osłabionych i odżywiających się w pełnowartościowy sposób. W ciąży warto więc dodatkowo zadbać o spożywanie dobrych jakościowo produktów, takich jak owoce i warzywa. Dobrym pomysłem będzie też picie większych ilości wody, minimum 2 litrów dziennie. W ciąży zaleca się także stosowanie dodatkowej suplementacji m.in. witaminą C, D oraz kwasem foliowym. Nie można też zapomnieć o wysypianiu się. To właśnie podczas snu organizm ma szansę na zwiększoną regenerację.