Wraz z wiekiem organizm traci zdolność regularnego uzupełniania zapasów kolagenu. Szacuje się, że już po 25. roku życia więcej włókien kolagenowych obumiera niż zostaje wyprodukowanych. Z tego powodu na skórze pojawiają się zmarszczki, włosy stają się coraz słabsze, odczuwalna jest bolesność stawów oraz sztywność mięśni. Tego rodzaju niedogodności można jednak uniknąć, dostarczając organizmowi niezbędnych składników, które zawierają naturalne suplementy diety.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko będące jednym z głównych składników skóry, mięśni oraz chrząstek. Organizm jest w stanie sam wytworzyć pewną ilość kolagenu, jednak wraz z wiekiem zatraca tę umiejętność. Włókna kolagenowe znajdują się w skórze, kościach, chrząstkach i wiązadłach. Kolagen stanowi ok. 25-30% wszystkich białek organizmu człowieka. Można wyróżnić aż 29. jego różnych postaci, a każda z nich pełni inną funkcję. Substancja ta ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ jest budulcem kości, mięśni, stawów, zębów oraz innych tkanek łącznych.

Skutki niedoboru kolagenu

Niedobór kolagenu odpowiedzialnego za zachowanie jędrności i elastyczności skóry powoduje, że pojawiają się pierwsze oznaki starzenia oraz problemy ze skórą, która staje się wiotka i sucha. Obok zmarszczek i bruzd na skórze można zauważyć cellulit i rozstępy. Oprócz niedoskonałości widocznych gołym okiem wzrasta ryzyko urazów mięśni i stawów, ponieważ zanikające włókna kolagenowe nie stanowią skutecznej ochrony przed nadmiernym zużyciem chrząstek i kości. Wiąże się to z coraz częstszym pojawieniem się dolegliwości bólowych oraz z ograniczeniem sprawności fizycznej. Niedobór białka negatywnie wpływa również na kondycję paznokci i włosów, które stają się nadmiernie łamliwe. Brak kolagenu powoduje także dłuższe gojenie się ran.

Suplementacja kolagenu

Aktywny kolagen naturalny to substancja, którą warto suplementować z uwagi na liczne prozdrowotne właściwości. Produkt ten występuje w wielu różnych formach, m. in. w postaci kapsułek, płynów czy proszku. Można go znaleźć również w składzie wielu kosmetyków do pielęgnacji. Tabletki na skórę z kolagenem mogą być stosowane zarówno przez osoby, które zauważyły u siebie skutki niedoboru tej substancji, jak i przez tych, którzy chcą cieszyć się młodym wyglądem przez dłuższy czas. Jedną z ciekawszych propozycji produktowych jest La Vie Essence Spirulina & Active Collagen – czyli połączenie aktywnego kolagenu i spiruliny, który wesprze detoksykację organizmu, dostarczy witamin, zadziała energetyzująco i wzmacniająco. Regularna suplementacja kolagenu szybko przynosi upragnione rezultaty. Skóra staje się jędrna i odpowiednio nawilżona, znikają dolegliwości bólowe związane z kondycją mięśni i stawów, rany goją się znacznie szybciej, a włosy i paznokcie przestają się łamać i są widocznie wzmocnione. Naturalne suplementy diety przyniosą najlepsze efekty, jeżeli ich zażywanie połączy się ze zdrową dietą. Warto jeść różnorodne i nieprzetworzone produkty bogate w białko, witaminy i minerały. Szczególną uwagę należy zwrócić na wapń, magnez, witaminę D oraz na pokarmy zawierające dużą ilość aminokwasów, które wspomagają produkcję kolagenu w organizmie. Są to m. in. jajka, ryby oraz drób.

Aktywny kolagen naturalny jest bardzo dobrze wchłaniany przez organizm. Stosując odpowiednią dietę, prowadząc aktywny tryb życia oraz uzupełniając niedobory kolagenu w organizmie można cieszyć się nienagannym zdrowiem oraz wyglądem przez bardzo długi czas.