Silniki elektryczne należą do najpopularniejszych rozwiązań napędowych stosowanych w wózkach widłowych. Ich zalet jest całe mnóstwo, a do najważniejszych należą cicha praca oraz ekologiczność. Czasami jednak warto wykonać kilka niezbędnych zabiegów, aby zadbać o napęd w swoim sprzęcie. Gdy nastąpi natomiast awaria, to nie zawsze trzeba od razu kupować nowy sprzęt, gdyż dzięki pewnym działaniom możliwa jest skuteczna naprawa silników elektrycznych. Do tego służy między innymi przewijanie silników elektrycznych, czasami nazywane również zamiennie przezwajaniem. Stosowane jest ono nie tylko po to, aby przywrócić im sprawność, lecz także do wydłużenia ich żywotności.

Przewijanie silników elektrycznych – na czym polega?

Obracanie wału w silnikach elektrycznych jest wynikiem siły elektromagnetycznej powstającej dzięki przepływowi prądu przez uzwojenie danej jednostki. W przypadku, gdy motor zostaje zbyt mocno przeciążony, zwoje mogą się przepalić, co w konsekwencji niechybnie prowadzi do uszkodzenia silnika. By rozwiązać ten kłopot, wykonuje się właśnie przezwajanie silnika elektrycznego. Takie działanie polega na dokonywaniu wymiany wadliwych i niedziałających zwojów. Aby jednak możliwe było skuteczne przeprowadzenie nawinięcia nowego drutu, niezbędne jest właściwe dopasowanie materiału i wykorzystanie fachowego sprzętu naprawczego. W trakcie takiej czynności niezwykle istotna jest również precyzja działania, gdyż wszelkie popełnione w czasie prac błędy mogą skutkować całkowitym uszkodzeniem jednostki napędowej. Z tego powodu takie zadanie należy powierzać wyłącznie doświadczonym i wykwalifikowanym specjalistom.

Jak długo trwa przezwajanie silnika?

Przezwajanie silnika elektrycznego w wózku widłowym to czynność, którą można wykonać zarówno w czasie jednego dnia, jak i dłuższym okresie. Wszystko zależeć tu będzie bowiem od konkretnej sytuacji, w której się znajdujemy. Ogólną zasadą, jaką należy tu przyjąć, jest ta, że z im większą mocą silnika mamy do czynienia, tym dłuższy czas będzie potrzebny na zregenerowanie jego uzwojenia. Najsprawniej działania takie przeprowadza się na stosunkowo małych silnikach. W przypadku serwisowania większych jednostek napędowych oczywiste jest, że wydłuży się też niestety czas takich prac. Wynika to z tego, że w większych silnikach uzwojenie również ma większy rozmiar, zatem konieczne jest poświęcenie większej ilości czasu na jego nawinięcie oraz prawidłowe zakonserwowanie.

Przewijanie silników elektrycznych – czy warto?

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, czy warto przezwajać silnik elektryczny, to jest ona tylko jedna i brzmi – jak najbardziej tak! Dzięki temu znacząco zmniejszamy bowiem ponoszone koszty, ponieważ nie musimy kupować nowego silnika. Dodatkowo tak jak wspominaliśmy na początku, przewinięcie silnika znacząco wydłuży czas użytkowania całego wózka widłowego. Pamiętajmy również, że czynność ta pozwoli zachować nam spokój na kolejne lata pracy sprzętu. Często oszczędzimy też w ten sposób czas, gdyż w przypadku zamówienia nowej jednostki należy liczyć się z dosyć długim okresem oczekiwania na jej przybycie od dostawcy.

inspiracja: lubritech.com.pl – naprawa elektroniki wózków widłowych