Oprawione dokumenty są dużo wygodniejsze w przechowywaniu oraz trwalsze, dzięki czemu mogą być skutecznie wykorzystywane przez lata. Od sposobu oprawy dokumentów zależy nie tylko ich wytrzymałość, ale również czytelność i estetyka. Na co dzień oprawia się dokumenty biurowe, uczelniane, czy prace dyplomowe, a sposób i rodzaj użytych materiałów zależą od potrzeb klientów, czy też studentów. W tym artykule przedstawimy Wam bardzo skuteczne i wydajne sposoby oprawiania dokumentów, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane we własnym zakresie. Wśród nich znajdują się między innymi laminowanie, czy termobindowanie.

Bindowanie i termobindowanie dokumentów

Jednym z oczywistych i najchętniej wykorzystywanych sposobów oprawy dokumentów jest ich bindowanie. Polega ono na łączeniu kartek z okładką twardą lub miękką za pomocą dedykowanego grzbietu grzebieniowego, który może być wykonywany z plastiku lub drutu. Kartki są dziurkowane, a następnie wkładane w grzbiet i zamykane. To bardzo prosta i skuteczna metoda, do której niezbędne jest korzystanie z klasycznych bindownic. Do oprawy dokumentów wykorzystywane są tu grzbiety i okładki. W ten sposób można zabezpieczyć dokumenty o różnej liczbie kartek i grubości.

Alternatywnym sposobem może być łączenie dokumentów przy wykorzystaniu ciepła. Tu zastosowanie ma termobindowanie dokumentów, czyli bardziej nowoczesna metoda. Jako spoiwo wykorzystuje się w niej klej, który nabiera właściwości po podgrzaniu. To trwała i estetyczna metoda oprawy dokumentów, która bardzo często wykorzystywana jest przy pracach dyplomowych oraz ważnych dokumentach biznesowych. Do tego celu stosuje się termobindownice. Jako okładka może posłużyć oprawa twarda lub oprawa miękka. Termobindowanie to skuteczne i stosunkowo tanie rozwiązanie, które można zastosować we własnym zakresie. Do tego celu można wykorzystywać sprzęt biurowy taki jak model TB200 lub T-80.

Laminowanie dokumentów jako skuteczny sposób ich zabezpieczenia

Skutecznym sposobem zabezpieczenia wybranych arkuszy dokumentów lub ważnych deklaracji może być również laminowanie. W ramach niego dokumenty pokrywane są dedykowaną warstwą laminatu, który zabezpiecza je przed wilgocią, zabrudzeniami, a także mechanicznymi uszkodzeniami. Papier pokryty laminatem ma bardzo dużą żywotność i doskonale sprawdza się w codziennej pracy biurowej oraz w segregacji domowych dokumentów. Bardzo często metoda ta wykorzystywana jest do zabezpieczenia dokumentów tożsamości, certyfikatów, oświadczeń woli, czy regulaminów.

Proces laminowania dokumentów również z powodzeniem można zastosować we własnym zakresie w biurowych warunkach. W tym celu wykorzystywane są klasyczne laminatory lub laminatory rolowe. Warto zwrócić uwagę na produkty takich marek jak Wallner, Vision, czy Sky Photo. Wśród akcesoriów do laminowania wykorzystywana jest między innymi folia do laminatorów rolowych. Zabezpieczone nią dokumenty mogą być z powodzeniem wykorzystywane w celach biznesowych, w biurach oraz w przestrzeni domowej. Bardzo często z usług laminowania korzystają również szkoły i uczelnie.