Osoby starsze muszą na co dzień zmagać się z wieloma przeciwieństwami, których nie rozumieją często ich dzieci lub wnukowie. Ograniczenia, jakie zaczyna stawiać ich własny organizm, samotność, konieczność opieki nad schorowanym małżonkiem lub diagnoza lekarza dotycząca śmiertelnej lub wyniszczającej choroby sprawiają, iż senior zaczyna z lękiem patrzeć w przyszłość. Skutkiem tego może być depresja.

W jaki sposób objawia się depresja u osób starszych

Depresja u osób starszych jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ bardzo często objawia się w postaci różnego rodzaju schorzeń, które występują w podeszłym wieku. Może również przybierać postać do złudzenia przypominającą objawy demencji. Zapominanie o błahych sprawach dnia codziennego, mylenie imion lub faktów, brak decyzyjności mogą świadczyć o stanach depresyjnych. Inny objaw depresji to przewartościowanie spraw, które dotychczas były istotne: babcia nie ma potrzeby uczestniczenia w rodzinnych zjazdach, lub niechętnie wita w swoich progach ukochane wnuki. Choroba może uwidaczniać się również poprzez niechęć do jedzenia, tłumaczona na przykład brakiem apetytu lub problemami trawiennymi, brakiem zainteresowania dotychczas uprawianym hobby, spadkiem kondycji fizycznej czy obniżeniem nastroju.

Jak przeciwdziałać depresji seniorów?

Głównymi przyczynami depresji w wieku starszym mogą być: konieczność zmiany trybu życia ze względu na stan zdrowia, poczucie straty, ale również samotność, wynikająca z braku kontaktów z innymi osobami, lub subiektywne odczucie niewystarczającego zainteresowania ze strony bliskich. Zdarza się również, iż dziadek lub babcia, widząc problemy swoich bliskich, nie chce dodatkowo obarczać ich swoją osobą. Dlatego wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami oraz szczere zainteresowanie profesjonalnych opiekunów lub pielęgniarek to najlepsza profilaktyka i przeciwdziałanie depresji u osób starszych. Warunki takie zapewnia dom opieki seniora, który najczęściej nie tylko dba o zbilansowany posiłek lub czyste łóżko, ale również – o właściwe wykorzystanie czasu przez swoich podopiecznych.

Podsumowanie

W wielu przypadkach starsze osoby nie są w stanie pogodzić się z ograniczeniami, jakie wynikają z podeszłego wieku. Takie czynniki, jak: niekorzystna diagnoza lekarska, ograniczony kontakt z innymi osobami, poczucie osamotnienia lub lęku mogą wpłynąć na rozwój depresji. Profilaktyką, ale również pomocą w leczeniu tego schorzenia jest właściwa opieka nad seniorem, zapewnienie mu możliwości przebywania z innymi, rozmowy o własnych problemach i odczuciach. Bliscy, pomimo zaangażowania, nie zawsze są w stanie zapewnić ukochanemu dziadkowi lub babci wystarczająco uwagi. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi dom opieki seniora, w którym posiadający doświadczenie personel właściwie zaopiekuje się starszą osobą.