Istnieją zachowania bądź odczucia, które pojawiają się instynktownie, najczęściej nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zupełnie inaczej sprawy mają się naszej w podświadomości. Wchodząc do pomieszczenia czy wychodząc na zewnątrz, odczuwamy zapach, z reguły się na nim nie skupiamy, ale nie znaczy to, że nie ma na nas wpływu. W zależności czy odczuwalna woń jest w naszej opinii przyjemna, czy nie, przebywanie w jej otoczeniu może być dla nas miłe albo niekomfortowe. Można powiedzieć że oddychając, zbieramy informacje na temat pomieszczenia, w którym się znajdujemy albo najbliższej okolicy, która nas otacza. De facto w niektórych przypadkach, nawet z zamkniętymi oczami moglibyśmy stwierdzić czy chcemy przebywać w danym miejscu, czy nie, czasami zapach jest tak charakterystyczny, że również nie używając zmysłu wzroku, określimy, gdzie się znajdujemy- np. Kwiaciarnia, sklep mięsny, las, szkolny korytarz itp.

Wpływ zapachu na nasze samopoczucie

Za przetwarzanie bodźców zapachowych jest odpowiedzialna ta sama część mózgu, która odpowiada za emocje oraz zapamiętywanie. Nic więc dziwnego, że zapach może mieć znaczący wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i w niektórych przypadkach zdrowie psychiczne. Dobrze dobrane bodźce zapachowe mogą rozbudzić albo odprężyć zarówno nasze ciało, jak i umysł. Często okazuje się, że pozornie zwykły domowy odświeżacz powietrza w sprayu, może zapewnić nam poczucie relaksu i spokoju albo radości. W jaki sposób? Zapach jest silnie związany z emocjami, które towarzyszyły nam w danym w momencie. Jeżeli więc odświeżacz będzie odwzorowywał zapach pierników, to ilekroć wypuści chmurkę aerozolu, na myśl przyjdą nam spędzone wspólnie z rodziną w przemiłej atmosferze święta Bożego Narodzenia. Poza przywoływaniem miłych wspomnień sam w sobie zapach także może mieć różne właściwości. Zapachy z nutą cytrusa albo stricte cytrusowe dodają energii oraz zachęcają do podjęcia działań, cynamon ma znaczący wpływ na koncentrację i poprawia funkcje myślowe, natomiast jaśmin odpowiada za redukcję nerwów, działa kojąco i pomaga zredukować stres.

Ładny zapach to miłe doznania

Wiemy już, że panujący zapach ma znaczący wpływ na to, w jaki sposób odbieramy otoczenie, ma również wpływ na gości, którzy przychodzą do nas w odwiedziny. Dużo przyjemniej spędza się czas w pomieszczeniu, w którym powietrze jest czyste, Jeżeli więc zadbamy o to i skorzystamy np. Z torebek zapachowych albo domowego odświeżacza powietrza w sprayu, to spędzanie u nas czasu będzie dla znajomych czystą przyjemnością.

Zapach ma bardzo istotny wpływ na nasze samopoczucie, jeżeli jest przyjemny, to dużo lepiej postrzegamy otoczenie oraz siebie samych. Często nawet kilkanaście minut spędzonych w czystym otoczeniu i przyjemnym zapachu sprawia, że nasz humor zmienia się na lepsze.