Gaz płynny propan to doskonałe i wydajne paliwo. Sprawdza się zarówno do zasilania nowoczesnego kotła kondensacyjnego, jak również współpracy z kuchenką gazową i podgrzewaczem wody użytkowej. Gaz płynny propan jest wygodny, czysty i bezobsługowy. Jednak często klienci i potencjalni inwestorzy zadają sobie pytanie, co można ogrzewać gazem płynnym propan? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie i wyjaśnić, kogo może zainteresować nowa instalacja zasilana gazem płynnym propan.

Na czym polega spalanie propanu?

Spalanie gazu propan to proces dość prosty, bezpieczny dla środowiska i wydajny pod kątem energetycznym. W praktyce oznacza to, iż spalanie gazu płynnego propan jest ekologiczne i nie generuje zanieczyszczeń atmosfery. Ponadto podczas spalania gazu płynnego propan powstają duże ilości ciepła. Dlatego też gaz propan doskonale nadaje się jako paliwo opałowe i charakteryzuje go wysoka wydajność. Spalamy mniej, grzejemy bardziej, nie grzejąc przy tym planety. Poza energią cieplną, spalanie propanu prowadzi do powstawania czystej wody i niewielkiej ilości dwutlenku węgla. Nie tylko nie szkodzimy więc przyrodzie, ale również sami jesteśmy bezpieczni, bez smogu, sadzy i popiołu.

Gaz płynny propan nie tylko dla domu

Gaz płynny propan to doskonałe paliwo opałowe. Jak już wspomnieliśmy, jest niebywale wydajne i pozwala szybko, efektywnie i tanio ogrzewać dom, nawet w najbardziej mroźne zimy. Ale właśnie, czy tylko dom? Najwięcej słyszy się o instalacjach na gaz płynny propan dla domów jednorodzinnych. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwość zastosowania płynnego propanu. Za pomocą gazu propan możesz ogrzać zarówno dom jednorodzinny, jak i wielorodzinny, a także siedzibę firmy. Z powodzeniem można stosować ogrzewanie zasilane gazem płynnym propan również w garażu, budynkach gospodarczych, usługowych czy magazynowych. Jakie są warunki? Do budynku, który chcemy wyposażyć w instalację gazową musi przylegać kawałek działki, co najmniej na tyle duży, aby możliwe było bezpieczne umieszczenie na niej zbiornika na gaz płynny propan. Tylko tyle. Jeżeli istnieje możliwość posadowienia zbiornika na propan zgodnie z przepisami, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać instalację gazową. Nie ma tu znaczenia czy jest to obiekt prywatny, czy też należący do firmy, jak również czy jest on zamieszkiwany przez jedną, czy więcej rodzin, a może w ogóle nie służy celom mieszkaniowym. Ważne jest, że za pomocą gazu płynnego propan można ogrzać dowolne pomieszczenie. A rodzaj kaloryferów? Również nie ma tu żadnego znaczenia. Niezależnie od tego czy pomieszczenie wyposażone jest w ogrzewanie podłogowe, czy kaloryfery naścienne, gaz propan doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji.

Kaloryfery, woda użytkowa a nawet posiłki – wielofunkcyjność propanu

Oprócz tych wszystkich zalet, należy dodać, że gaz propan to paliwo wielofunkcyjne. Dość powszechny i oczywisty wydaje się fakt, że płynny propan stosowany jest do ogrzewania wszelkiego rodzaju pomieszczeń poprzez spalanie w kotle gazowym podłączonym do instalacji centralnego ogrzewania. Jednak znacznie mniej mówi się o innych funkcjach gazu płynnego propan, które niewątpliwie również są jego zaletą. Propan z przydomowego zbiornika doskonale nadaje się także do zasilania kotła ogrzewającego wodę użytkową. Działa on na podobnej zasadzie, co kocioł kondensacyjny, wykorzystywany do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Dla klientów chcących wykorzystywać obie te funkcje gazu płynnego propan, najlepszym rozwiązaniem jest zakup kotła dwufunkcyjnego. Przy użyciu jednego pieca na gaz propan możemy ogrzewać zarówno wodę, jak i kaloryfery. Ponadto propan z przydomowego zbiornika nadaje się również do zasilania kuchenki gazowej. Nie potrzeba kupować nowego sprzętu czy w skomplikowany sposób przerabiać dotychczas posiadanej kuchenki gazowej. Podłączenie gazu propan do naszego starego urządzenia jest bardzo proste i możemy to wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowców. Tak więc propan, jako uniwersalne i wydajne paliwo, posiada szerokie i wszechstronne zastosowanie grzewcze. Źródło: LPG Direct – dystrybutor gazu grzewczego