Prezerwatywa zaliczana jest do mechanicznych metod antykoncepcji. Po nałożeniu jej na członka we wzwodzie tworzy się bariera uniemożliwiająca plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Duża skuteczność działania, niski koszt zakupu oraz łatwość stosowania to czynniki, które sprawiają, że kondomy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

Krótka historia prezerwatyw

Prezerwatywa zaliczana jest do najstarszych metod antykoncepcji używanych przez człowieka. Zdaniem archeologów osłonki na penisa stosowano już 3000 lat p.n.e., o czym świadczą malunki na ścianach znalezione w jednej z francuskich jaskiń. W XV wielu w Azji popularne wśród arystokracji było nakładanie prezerwatyw na żołądź w celu zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą oraz chorobami wenerycznymi. Do ich wytworzenia używano takich materiałów jak jedwab, len, czy też jelita owiec. Dopiero w XIX wieku zaczęto produkować prezerwatywy z gumy. Pierwsze z nich miały grubość dętki rowerowej. Przełom nastąpił na początku XX wieku, kiedy wynaleziono lateks. Zastosowanie tego cienkiego, elastycznego i wytrzymałego materiału zrewolucjonizowało rynek kondomów. Obecnie w sprzedaży dostępne są zarówno tradycyjne produkty lateksowe, jak i nowoczesne prezerwatywy Skyn wytwarzane z nowoczesnego nielateksowego tworzywa, które w dotyku przypomina skórę. Poliizopren używany do ich produkcji charakteryzuje się miękkością i naturalnością. Kondomy Unimil Skyn zapewniają zupełnie inne doznania od produktów lateksowych, dlatego cieszą się coraz większą popularnością wśród osób korzystających z mechanicznych metod antykoncepcji.

Skuteczność prezerwatyw

Ogromną zaletą prezerwatyw jest to, że chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami wenerycznymi przenoszonymi drogą płciową. To sprawia, że są tak chętnie wybierane, zwłaszcza przez osoby, które często zmieniają swych partnerów seksualnych. Przyjmuje się, że skuteczność prezerwatyw jest wysoka i wynosi od 3 do 7 w skali Pearla. Im mniejsza wartość wskaźnika, tym lepsza ochrona. Dla porównania tabletki antykoncepcyjne sekwencyjne mają skuteczność na poziomie od 0,2 do 1,4, stosunek przerywany 10-35, a brak antykoncepcji ma wskaźnik 80-90. Przyjmuje się, że skuteczność prezerwatyw uzależniona jest od kilku czynników. Istotne znaczenie ma m.in. sposób ich przechowywania, otwierania, a także odpowiedniego stosowania. Do zapłodnienia najczęściej dochodzi w wyniku używania uszkodzonego kondoma, jego nieprawidłowego zakładania i zdejmowania oraz w wyniku niewłaściwego doboru rozmiaru.

Rodzaje prezerwatyw

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów prezerwatyw. Te najbardziej klasyczne mają gładką powierzchnię i wykonane są z lateksu. Na ich końcu znajduje się zbiorniczek, w którym gromadzi się nasienie po ejakulacji. Producenci kondomów w swej ofercie mają również wiele innych modeli. Dużą popularnością cieszą się przykładowo produkty zapachowe i smakowe, które mogą być wykorzystywane podczas seksu oralnego, a także modele z prążkami i wypustkami, zapewniające dodatkowe doznania podczas stosunku. Alergicy oraz zwolennicy nowości chętnie sięgają po prezerwatywy Skyn. Tego rodzaju kondomy nie zawierają bowiem kauczuku, dlatego nie powodują uczuleń. Ponadto warto dodać, że zastosowane tworzywo jest cienkie i miękkie, przez co kondomy Unimil Skyn są niemal niewyczuwalne dla partnerów.

Pomimo dynamicznego rozwoju medycyny tradycyjne mechaniczne środki antykoncepcyjne, takie jak prezerwatywy nadal cieszą popularnością. Duża dostępność i różnorodność tego rodzaju produktów sprawia, że dla wielu osób są nadal uznawane za najlepszy sposób zabezpieczania się przed niechcianą ciążą i chorobami wenerycznymi.