Problemy natury intymnej są bardzo niekomfortowe. Swędzenie, pieczenie czy suchość pochwy wpływają na nasze codzienne życie, uprzykrzając je. Istnieją jednak sposoby, by uchronić się przed niechcianymi objawami ze strony sfer intymnych. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej bielizny, ponieważ odpowiednio dobrane majtki zmniejszają ryzyko suchej pochwy i pieczenia.

Bawełna to nasza sojuszniczka

Noszona na co dzień bielizna jest kluczowa dla naszego zdrowia intymnego. Wszelkie środki, pomagające w przypadku dyskomfortu ze strony sfery intymnej jak tabletki na nawilżenie pochwy czy różne globulki świetnie się sprawdzą, ale lepiej przeciwdziałać zawczasu. Dlatego przy wyborze bielizny powinnyśmy kierować się nie tylko jej fasonem (chociaż ten również jest ważny, ale o tym za chwilę), czy kolorem, ale przede wszystkim składem tkaniny, z jakiej jest wykonana bielizna. Sztuczne materiały, takie jak poliester czy elastan nie są dobre dla naszej skóry i pochwy. Poprzez swoją budowę, przepuszczają bardzo niewiele powietrza, co zwiększa temperaturę, potliwość, a także wilgotność. Takie środowisko to idealne warunki do rozwoju bakterii, powodujących infekcję. Dlatego też sucha pochwa i pieczenie może wskazywać nam na źle dobraną bieliznę ze względu na tkaninę.

Najlepszym wyborem jest bielizna z materiałów naturalnych, taka która nie uczula, jest miła dla skóry i nie wpływa na florę bakteryjną pochwy. Bawełna pozwala skórze oddychać i jej nie podrażnia. Dzięki miekkości splotów jest także idealna dla osób z bardzo wrażliwą skórą. Plusem jakim trzeba zapisać na poczet bawełnianej bielizny jest także jej wytrzymałość, nawet na częste pranie w wysokich temperaturach. Dodatkowo, majtki wykonane z bawełny dostępne są w wielu kolorach i krojach, dzięki czemu nie musimy rezygnować z tych ulubionych.

Fasony i kroje

Jak wcześniej wspomnieliśmy, nie tylko tkanina wpływa na zdrowie śluzówki pochwy. Fason wybieranych majtek również może się przyczyniać do infekcji. Z uwagi na budowę anatomiczną kobiet – bliskiego umiejscowienia pochwy, cewki moczowej i odbytu należy szczególnie dbać o tę sferę. Po pierwsze, dzięki podcieraniu i myciu od przodu do tylu, by nie przenosić bakterii z odbytu do śluzówki pochwy. Z tej samej przyczyny warto sięgać po krój majtek np. figi, zamiast stringów, które ułatwiają przenoszenie się niechcianych bakterii i dając takie objawy jak suchość i piecznie.

Kolory i kolorki

Niestety na kolory również trzeba zwracać uwagę. Wszelkie ciemne i jaskrawe kolory wymagają od producenta użycia wielu mocnych i chemicznych barwników, które noszone codziennie mogą również przyczyniać się do infekcji intymnych. Najbezpieczniejszymi kolorami dla naszej bielizny będą białe, kremowe, wszelkie pastelowe, jeśli jesteśmy uzależnione od kolorów. Warto jednak mimo wszystko, aby większość naszej szuflady z bielizną była biała, ponieważ jej produkcja nie wymaga używania toksycznych barwników.

Szybka pomoc

Jeśli jednak staniemy się ofiarą niekomfortowych objawów ze strony strefy intymnej warto sięgnąć po sprawdzone środki, które pomogą uśmierzyć nieprzyjemne dolegliwości. Tabletki na nawilżenie pochwy pomogą w przypadku pieczenia i uczucia suchości, szczególnie w przypadku swędzenia. Kiedy nabawimy się bolesnej infekcji grzybicznej czy bakteryjnej warto dodatkowo stosować wszystkie wyżej wymienione wskazówki, by móc uchronić się przed nawracającymi dolegliwościami tego typu.