Łazienka jest pomieszczeniem, w którym wyższa wilgotność powietrza jest zjawiskiem oczywistym oraz całkowicie naturalnym. Osadzająca się na ścianach i elementach wyposażenia para wodna może jednak w ostatecznym rozrachunku przyczynić się do powstawania różnego rodzaju grzybów, które poza nieprzyjemnym zapachem, mogą również negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

Lepiej zapobiegać

Za zbyt wysoki poziom wilgotności w łazience może być odpowiedzialna niedostateczna wentylacja pomieszczenia, dlatego po kąpieli zawsze warto na jakiś czas pozostawić otwarte okno lub drzwi, które najlepiej aby były wyposażone w specjalne okrągłe otwory oraz posiadały minimalną szczelinę przy podłodze. Dodatkowo niektóre modele okien posiadają zamykane otwory wentylacyjne, dzięki którym możliwe będzie zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza, o czym warto pamiętać podczas zakupu. Istotnym elementem prawidłowo funkcjonującego systemu odpowiedzialnego za cyrkulację powietrza będzie także utrzymany w prawidłowym stanie komin. Jego drożność można sprawdzić, przykładając palącą się świeczkę lub zapalniczkę do kratki wentylacyjnej. Jeżeli płomień nie odchyla się w znaczącym stopniu w kierunku otworu, należy skontaktować się z kominiarzem w celu zlikwidowania problemu. Ważne będzie także regularne usuwanie rozlanej wody. Całkiem skuteczną metodą może się również okazać stosowanie pochłaniaczy wilgoci, które powinny się sprawdzić w szczególności w mniejszych pomieszczeniach. Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku łazienek oraz innych pomieszczeń narażonych na dużą wilgotność powietrza, dobrym rozwiązaniem będą odporne na parę wodną specjalne farby, które w jakimś stopniu przyczynią się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia grzyba.

Jak poradzić sobie z zawilgoconymi ścianami?

Jeżeli zauważymy ciemne plamy w okolicach prysznica albo żółte przebarwienia na ścianach pomieszczenia, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Usuwanie wilgoci najlepiej zacząć od zastosowania specjalnego preparatu grzybobójczego, który powinien poradzić sobie w przypadku wystąpienia problemu na niewielkiej powierzchni. Po spryskaniu danego miejsca środkiem chemicznym i odczekaniu wymaganej ilości czasu, należy je porządnie wyczyścić. Na koniec konieczne będzie bardzo dokładne wywietrzenie pomieszczenia.  Jeżeli zawilgocenie obejmuje większy obszar (np. górną część ściany w okolicy prysznica), konieczne będzie osuszanie ścian z wilgoci w celu przygotowania pomieszczenia pod dalsze działania, które będą zależne od stopnia zawilgocenia. Jeżeli przebarwienia obejmują jedynie wierzchnią warstwę ściany, wystarczającym działaniem będzie usunięcie nalotu przy pomocy szpachli, a następnie spryskanie jej odpowiednim środkiem grzybobójczym. Po wyschnięciu powierzchni będzie można ją bezpiecznie odmalować. Jeżeli jednak wilgoć naruszyła strukturę tynku, konieczne będzie skucie go z danego obszaru aż do muru, który następnie należy pokryć specjalnym preparatem przeciwgrzybicznym. Warto zaznaczyć, że wszystkie tego typu działania należy wykonywać z odpowiednim zapasem. Oznacza to, że jeżeli widoczne zawilgocenie obejmuje przykładowo powierzchnię 50 cm², to wszelkie prace związane z odgrzybieniem ściany należy wykonać na większym obszarze, aby mieć pewność co do skuteczności swoich działań.

Zawilgocone ściany w domowej łazience są problemem, którego nie wolno lekceważyć. Jeżeli zauważymy, że w niektórych miejscach zaczynają się pojawiać żółte przebarwienia albo ciemne plamy, należy jak najszybciej skorzystać ze specjalistycznych środków oraz sprawdzonych metod, dzięki którym uda się nam szybko poradzić z kłopotliwym problemem.