Aby cieszyć się naturalnym i pięknym uśmiechem do późnej starości, należy dbać o higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Często jednak zapominamy, że jama ustna to nie tylko zęby, ale też dziąsła! Są one równie ważne, jak same zęby i powinniśmy dbać o nie z należytą starannością. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Regularnie usuwaj kamień nazębny

Płytka nazębna jest największym wrogiem zdrowych dziąseł. Stwardniały osad często gromadzi się w kieszonkach dziąsłowych, powodując ich podrażnienie. Prowadzi to do obniżenia linii dziąseł i zapalenia przyzębia, czyli paradontozy. Jest to niebezpieczny stan, który nieleczony może nawet spowodować utratę zębów. Regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym to jedyna skuteczna profilaktyka przeciw paradontozie. Zazwyczaj wystarczają dwa takie zabiegi w ciągu roku. Osoby ze szczególną skłonnością do osadzania się kamienia nazębnego powinny jednak odwiedzać gabinet stomatologiczny znacznie częściej. Należy tutaj ściśle przestrzegać zaleceń stomatologa.

Ból dziąseł a higiena jamy ustnej

Ból i krwawienie dziąseł może być spowodowane wieloma czynnikami, niekoniecznie związanymi z nieodpowiednią higieną jamy ustnej (np. cukrzycą, problemami z krzepliwością krwi). W takich sytuacjach często boimy się dodatkowo podrażnić delikatne dziąsła i zaniedbujemy szczotkowanie zębów. W ten sposób zwiększamy ryzyko namnażania się niebezpiecznych bakterii, które mogą powodować stany zapalne. Nawet w przypadku bólu należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej. Żeby oszczędzić sobie dolegliwości, powinniśmy stosować szczoteczki z miękkim włosiem i myć zęby używając techniki wymiatania, która jest łagodniejsza dla dziąseł. Warto zaopatrzyć się również w specjalne antybakteryjne płyny do higieny jamy ustnej dostępne w aptekach.

Pamiętaj o zdrowej diecie

Okazuje się, że jakość posiłków, jakie spożywamy ma wpływ nawet na stan naszych zębów i dziąseł. Dieta uboga w witaminy i minerały powoduje pogorszenie się kondycji naszych dziąseł, które w sytuacjach niedoborów są bardziej narażone na wszelkie infekcje bakteryjne. Najczęściej na zły stan dziąseł wpływa brak odpowiedniej suplementacji witamin z grupy B. Jej niedobory możemy uzupełnić, zwiększając spożycie produktów takich jak orzechy, jajka, drób, czy szpinak.

Stosuj odpowiednie środki do higieny jamy ustnej

Jeżeli twoje dziąsła są szczególnie delikatne i podatne na infekcje, stosuj specjalne akcesoria i preparaty dopasowane do twoich potrzeb. Specjalistyczne pasty do zębów dostępne w aptekach będą tu właściwsze niż te ze zwykłych sklepów. Jeśli chcemy posługiwać się szczoteczką elektryczną, warto skonsultować jej wybór z dentystą.

Zaniedbanie problemów z dziąsłami może doprowadzić do infekcji bakteryjnych i pogorszenia stanu zębów. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym uśmiechem, pamiętaj o kompleksowej higienie całej jamy ustnej i regularnym usuwaniu kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.

Inspirowane: Triodent.com.pl – periodontolog