Skład chemiczny, konsystencja, forma, a nawet zapach, wymuszają szczególne warunki transportu niektórych produktów. Odpowiedni sposób przewożenia i przechowywania, może zabezpieczyć je przed zepsuciem, utratą cennych właściwości oraz zachować ich jakość. Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wśród tego typu produktów znajdują się również niektóre kosmetyki.

Które kosmetyki wymagają transportu chłodniczego?

Wiele kosmetyków wymaga specjalnego transportu chłodniczego, ponieważ ich niewłaściwe przechowywanie, narażenie na działanie promieniowania słonecznego, nagrzanie i nieodpowiednia wilgotność powietrza w trakcie transportu, mogą zagrażać zdrowiu konsumentów. Transport chłodniczy kosmetyków najczęściej stosowany jest przy przewozie kremów, środków do pielęgnacji twarzy, dezodorantów, kosmetyków kolorowych, perfum, a także różnych maści i emulsji do pielęgnacji ciała. Niższej temperatury wymagają w szczególności kosmetyki zawierające retinol, kwasy (w tym kwas askorbinowy, czyli witaminę C) i peptydy. Wrażliwe na zmianę temperatury są również kosmetyki organiczne, które nie zawierają konserwantów, a do ich produkcji używa się w większości substancji pochodzenia naturalnego, roślinnego.

Transport chłodniczy kosmetyków – na czym dokładnie polega?

Już w procesie logistycznym określa się, które partie kosmetyków wymagają specyficznych warunków transportu. Do transportu chłodniczego kosmetyków wykorzystuje się specjalne pojazdy, wyposażone w agregat i  komory chłodnicze. Dzięki kontrolowanym warunkom – zarówno temperaturze, jak i wilgotności, możemy mieć pewność, że produkty przewożone są zgodnie ze wszelkimi wymogami i zaleceniami producenta. W zależności od typu przewożonego kosmetyku, chłodzi się go za pomocą suchego lodu, bądź chłodni. Transport chłodniczy musi odbyć się szybko i sprawnie. Dlatego wiele firm oferuje przewóz z tzw. obsadą podwójną (czyli z dwoma kierowcami w jednym pojeździe). Dzięki wymianie kierowcy, transport jest płynny i nie wymaga niepotrzebnych postojów.

Co dzieje się z nieprawidłowo przewożonymi kosmetykami?

Kosmetyki, które transportuje się w zbyt wysokiej temperaturze, mogą stracić odpowiedni kolor, czy zapach. Istnieje też ryzyko, że zmienią swoje właściwości fizyczne i chemiczne, np. rozwarstwią się, stracą swoje dobroczynne właściwości. W dodatku zupełnie jak żywność, tak i kosmetyki mogą się popsuć! Stwarza to ryzyko dla zdrowia konsumentów i naraża ich na niepotrzebne reakcje alergiczne, poparzenia, ból, swędzenie, itp.

Podsumowując

Transport chłodniczy kosmetyków jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala na zachowanie ich właściwości, koloru, zapachu i konsystencji. Dzięki dbałości o odpowiednie warunki w trakcie transportu, mamy pewność że trafiają do nas produkty, które nie zaszkodzą naszemu zdrowiu i wyglądowi.