Indywidualnie dobrane oraz starannie wykonane wkładki ortopedyczne są pomocne w leczeniu niektórych chorób, zapobiegają powstawaniu bolesnych odcisków oraz znacznie zwiększają komfort codziennego funkcjonowania. Jak jednak dobrać je w sposób odpowiedni? Jakie wkładki ortopedyczne będą najlepsze dla pacjentów z płaskostopiem?

Czym jest płaskostopie?

Płaskostopie jest dosyć powszechną wadą, która polega na zniesieniu naturalnych krzywizn stopy. W konsekwencji nabiera ona płaskiego kształtu. Stanowi to znaczne odstępstwo od fizjologii, gdyż prawidłowo stopa nie powinna całkowicie przylegać do podłoża. Niestety deformacja tego typu ma swoje liczne, negatywne następstwa. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • nawrotowe zapalenie torebek stawowych oraz wiązadeł stopy,
  • obrzęki stopy,
  • bolesność podczas chodzenia,
  • upośledzenie chodu lub inwalidztwo.

Z czego wynika płaskostopie?

Główną przyczyną powstania płaskostopia jest upośledzona praca mięśni, które w warunkach naturalnych są odpowiedzialne za zachowanie odpowiednich, fizjologicznych krzywizn stopy. Wspomnianą wadę pogłębiają wszelkie obciążenia dolnych kończyn takie jak nadwaga, otyłość oraz noszenie nieodpowiedniego obuwia.

W jaki sposób leczy się płaskostopie?

Leczeniem płaskostopia zajmują się przede wszystkim lekarze ortopedzi oraz fizjoterapeuci i rehabilitanci. W głównej mierze jest ono leczeniem zachowawczym i polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych oraz regularnym wykonywaniu ćwiczeń mających za zadanie wzmocnienie mięśni. Jeśli chodzi o skrajne postacie płaskostopia, zwłaszcza nieleczonego, ostatecznym rozwiązaniem jest rekonstrukcyjny zabieg chirurgiczny, którego zadaniem jest przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności.

Wkładki ortopedyczne, a płaskostopie

W przypadku pacjenta z płaskostopiem, dobór odpowiednich wkładek ortopedycznych należy rozpocząć od dokładnego zbadania jego stopy oraz ustalenia rodzaju i zaawansowania wady, która u niego występuje. Zasadniczo wyróżniamy płaskostopie poprzeczne i podłużne. Dopiero na podstawie tak zebranych informacji można przystąpić do właściwego doboru kształtu oraz rodzaju wkładki ortopedycznej, która najlepiej skoryguje zaobserwowane nieprawidłowości.

Jakie rodzaje wkładek ortopedycznych stosuje się u pacjentów z płaskostopiem?

Wyróżnia się wiele rodzajów wkładek ortopedycznych. Cześć z nich znalazła zastosowanie w leczeniu płaskostopia oraz zapobieganiu jego powikłaniom. Wśród nich można wyróżnić między innymi:

  • Wkładki supinujące – ich zadaniem jest podnoszenie wewnętrznej krawędzi stopy i stosuje się je u pacjentów z płaskostopiem podłużnym.
  • Wkładki pronujące – wkładki te podnoszą natomiast zewnętrzną krawędź stopy i znajdują zastosowanie u osób ze stwierdzonym płaskostopiem poprzecznym.
  • Wkładki odciążające – mogą być stosowane między innymi w płaskostopiu współwystępującym z nadwagą lub otyłością.

Prawidłowo dobrane wkładki są bardzo skutecznym sposobem zapobiegania oraz leczenia wielu chorób ortopedycznych. Należy jednak pamiętać, że zakupu najlepiej dokonać po uprzedniej konsultacji z doświadczonym lekarzem ortopedą.

Inspirowane: wzso.pl – wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego Warszawa