Ścieranie zębów następuje podczas procesu utraty tkanek twardych zęba. Jest to zjawisko długotrwałe i nie pojawia się z dnia na dzień. Zęby „zużywają się” wraz z wiekiem i jest to naturalny proces fizjologiczny zachodzący u każdego człowieka. Podczas roku ściera się średnio około 65 nanometra (czyli 0,000 065 milimetra) zęba. Wskutek ścierania się zębów odsłania się zębina, co powoduje dyskomfort podczas spożywania posiłków. Według statystyk, ludzie po 50 roku życia, mają uzębienie krótsze o prawie 25%.

Budowa uzębienia

Zacznijmy od tego, jak właściwie zbudowane są zęby. Ich korona to kilka warstw, z których zewnętrzna – szkliwo – jest najgrubsza. Jest to tkanka martwa, nie zawiera komórek, nerwów i naczyń krwionośnych i charakteryzuje się większą twardością niż kości. Druga warstwa to zębina – zbudowana z komórek i tkanek nerwowych. Jest bardziej miękka, przez co bardziej narażona na ścieranie i próchnicę. Przez unerwienie, często procesowi próchnienia towarzyszy odczuwanie bólu. Przy ścieraniu zębiny ból nie występuje. Pod zębiną jest jama wypełniona miazgą. Wszystkie procesy zapalne zachodzące w tej warstwie są bolesne.

Przyczyny ścierania

Głównym powodem ścierania szkliwa jest zawartość kwasów w jamie ustnej. Kwas pochodzi ze spożywanego jedzenia. Zawiera się w owocach, napojach i resztkach pokarmowych nieusuniętych podczas szczotkowania. Bezpośrednio przyczynia się do ścierania również zgrzytanie, zaciskanie czy nieprawidłowe ustawianie szczęki. Do procesów powodujących ścieranie zębów należy także obecność węzłów urazowych. Są to zęby o nieprawidłowej długości. Powodem tego może być zbyt wysoka plomba.  Wada zgryzu, nieprawidłowo wyrzynające się zęby mądrości oraz braki zębów, zwłaszcza trzonowych, powodują nadmierne ścieranie pozostałych.

Jakie są objawy?

Nadmierne ścieranie szkliwa można zaobserwować poprzez zagryzienia na wewnętrznej stronie policzków i niewielkich pęknięciach na szkliwie. Widoczne są także tarcia na zębach lub krzywy zgryz spowodowany przez przemieszczenie niektórych zębów.

Co nam grozi przy ścieraniu zębów?

Starte szkliwo może powodować nadmierną wrażliwość na zimne oraz ciepłe potrawy czy napoje. Może skutkować nawet koniecznością zastosowania leczenia kanałowego.  Na skutek ścierania, może wystąpić problem z przeżuwaniem i mówieniem, a także ból stawów skroniowo-szczękowych czy nawet ból głowy.

Leczenie startego uzębienia

Do stomatologa należy udać się jak najszybciej. Przypadłość należy leczyć, zanim będzie zbyt późno i dojdzie do przemieszczenia zębów. Aby odbudować starte uzębienie, należy najpierw pozbyć się jego przyczyny. W przeciwnym wypadku będzie to jedynie chwilowe rozwiązanie.  W przypadku niewłaściwej higieny, wystarczy zmiana metody szczotkowania. Zaleca się stosowanie szczoteczki z miękkim lub średnim włosiem oraz pastą o niskiej klasie ścieralności. Jeśli jednak problem jest bardziej zaawansowany, np. niepełne uzębienie – należy przeprowadzić leczenie protetyczne zębów. Może ono przyjąć różną postać, w zależności od potrzeb i możliwości finansowych pacjenta. Chodzi tu np. o dobór odpowiedniej protezy, wykonanie mostu protetycznego lub wszczepienie implantu.

Leczenie startych zębów obejmuje kilka bądź kilkanaście wizyt u stomatologa. Nie wystarczy ingerencja w pojedynczy ząb. Należy zadbać o stan całego uzębienia. Pomocne w leczeniu są ćwiczenia relaksacyjne szczęki, które rozluźniają mięśnie żucia. Przydają się one gdy do ścierania dochodzi w sytuacjach stresujących. Jeśli główną przyczyną jest bruksizm (zgrzytanie i zaciskanie zębów), pomocne może być zastosowanie szyny relaksacyjnej, którą zakłada się na noc, by zmniejszyć nacisk i przeciwdziałać dalszemu ścieraniu się zębów.