Troska o własne zdrowie poprzez ćwiczenia fizyczne i zdrowy sposób odżywiania stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Trzeba jednak stwierdzić, że nie jest to łatwe w czasach, gdy na półkach sklepowych coraz częściej goszczą gotowe dania (pełne konserwantów), które kuszą szybkością i łatwością przygotowania. Samodzielne gotowanie wymaga przecież wygospodarowania cennych kilkudziesięciu minut z każdej doby, które moglibyśmy przeznaczyć na coś innego. Jak jeść zdrowo i nie poświęcać godzin na zakupy i przygotowywanie posiłków?

Przetworzona żywność – wpływ na nasze zdrowie

Poza niesamowicie kuszącym smakiem i aromatem, przetworzone produkty niosą za sobą szereg negatywnych skutków zdrowotnych. Jak się okazuje, nasz organizm i układ trawienny nie jest w pełni przystosowany do tolerancji tak wysoce przetworzonej żywności. W efekcie ludzie coraz częściej skarżą się na dolegliwości trawienne, nadwagę, nadciśnienie, złe samopoczucie i szereg innych dolegliwości.

Pożywienie stanowi paliwo dla naszego organizmu, a jego jakość decyduje o tym, w jaki sposób i jak długo będzie on funkcjonował. Jeśli zależy Ci na dobrym samopoczuciu i chcesz żyć w zdrowiu przez długie lata, zacznij wprowadzać do swojej diety zdrowe nawyki.

Jedz tak jak Twoi przodkowie

Zyskującym na popularności sposobem odżywiania, który ma zapewnić nam równowagę i siłę, jest dieta paleo. Dieta paleo, zwana także dietą człowieka pierwotnego, to sposób odżywiania sięgający czasów naszych paleolitycznych przodków. Bazuje ona głównie na spożywaniu produktów w pierwotnej postaci, opiera się na białkach i tłuszczach, całkowicie eliminuje zboża i niektóre produkty podobne. Dieta paleo nie dopuszcza również żywności powstałej w wyniku postępu cywilizacji (np. produktów tj. cukier czy oleje rafinowane).

Główne składniki diety paleo:

  • warzywa,
  • owoce,
  • jajka,
  • orzechy,
  • ryby,
  • grzyby
  • mięsa (najlepiej z ekologicznej hodowli).

Zaplanuj jadłospis, przygotuj listę zakupów

Wszyscy dobrze wiem, że ciężko jest wytrwać w całkowitej rezygnacji z gotowej żywności. Każdy czasami ma ochotę na coś słodkiego lub jakąś słoną przekąskę. Szczególnie gdy robimy zakupy i z każdej strony osaczają nas niezdrowe produkty. Dlatego też udając się do sklepu, warto przygotować wcześniej dokładną listę zakupów, dostosowaną do zaplanowanego jadłospisu – to nie tylko pozwoli nam uniknąć kupowania niezdrowych produktów, ale również odciąży nasze finanse.

Catering ekologiczny – sposób na zdrowe odżywianie dla zabieganych

Jeśli uważasz, że totalnie nie masz głowy do zdrowych zakupów i gotowania, rozważ możliwość skorzystania z cateringu ekologicznego. Obecnie na rynku istnieją firmy, które wychodzą na przeciw oczekiwaniom klienta troszczącego się o swoje zdrowie. Catering ekologiczny oszczędzi Ci zmartwień związanych z wyszukiwaniem ciekawych przepisów i poszukiwaniami ekologicznych produktów. Każdego dnia otrzymasz zbilansowany pakiet zdrowych posiłków, które wystarczy podgrzać przed spożyciem.

Jedz zdrowo, ale nie daj się zwariować

Zdrowe odżywianie jest ważne, jednak jeśli dotychczas Twój jadłospis nie był odpowiednio zbilansowany, wprowadzaj zmiany stopniowo. Pamiętaj, że najważniejsze jest wyrobienie dobrych nawyków i świadomość podejmowanych działań. Robisz to dla swojego zdrowia i samopoczucia, jednak we wszystkim warto zachować umiar i zdrowy rozsądek – pozwól sobie czasami na małe odstępstwo, i nie miej przez to wyrzutów sumienia.

Inspirowane: paleocatering24.pl – dieta paleo