Założenie lub prowadzenie profesjonalnej fermy drobiu to nie lada wyzwanie. Wymaga ogromnej wiedzy, determinacji i ciągłego doskonalenia metod hodowli. Jednym z kluczowych aspektów, mających bezpośredni wpływ na wydajność i dobrostan ptaków, jest żywienie kur niosek. Prawidłowo zbilansowana dieta pozwala kurze w pełni wykorzystać swój genetyczny potencjał. Gwarantuje również najwyższą jakość produkowanych jaj.

Główne założenia dobrego programu żywieniowego

Właściwie dopasowany program żywieniowy dla kur niosek powinien uwzględniać kilka istotnych czynników. Podstawą jest dostarczenie odpowiednich ilości pełnowartościowego białka, bogatego w niezbędne aminokwasy. Jako główne źródło białka, w paszach dla niosek wykorzystuje się zazwyczaj mieszanki poekstrakcyjnych śrut roślinnych uzupełnione wysokowartościowymi białkami zwierzęcymi.

Strategicznym składnikiem mieszanek paszowych są również tłuszcze i oleje roślinne. Stanowią one nie tylko źródło energii – poprzez odpowiedni skład kwasów tłuszczowych wpływają na wzbogacenie jaj w prozdrowotne kwasy Omega-3. Tłuszcze, w połączeniu z starannie zbilansowanym poziomem witamin i makro- oraz mikroelementów, warunkują również wysoką jakości skorupy.

Drobiowe pokarmy pełnoporcjowe to także znaczne ilości źródeł węglowodanów, pochodzących z ziaren zbóż i ich produktów ubocznych. Zapewniają one odpowiedni poziom energii, niezbędnej do prawidłowego rozwoju i produkcji jaj. Nie można również zapominać o włóknie pokarmowym, którego odpowiednia ilość reguluje procesy trawienne kur i wpływa na ich zdrowie.

Tak skomplikowany skład diety odzwierciedla złożone zapotrzebowanie pokarmowe kur niosek. Wymagania żywieniowe stale ewoluują wraz z wiekiem ptaków oraz cyklami nieśności. Czynniki te determinują więc konieczność zmiany składu mieszanek paszowych i strategii żywienia w różnych okresach cyklu produkcyjnego.

Dopasowanie do wieku

Na początkowym etapie życia piskląt i młodek, kluczowe znaczenie ma zbilansowanie wysokich ilości białka, pozwalających na dynamiczny rozwój masy mięśniowej oraz układu kostnego. Niemniej ważne są także wysokie poziomy energii, niezbędne do utrzymania wysokiej temperatury ciała i aktywności młodych ptaków.

Istotną fazą jest również przygotowanie młodek do rozpoczęcia nieśności. Odpowiednie żywienie przed okresem produkcyjnym warunkuje zarówno przyszłą wydajność, jak i jakość jaj. Uwzględnia zazwyczaj stopniowe zwiększanie poziomu energii oraz wapnia w mieszankach, sprzyjające rozwojowi układu rozrodczego i tworzeniu rezerw pokarmowych.

Kury nioski przeznaczone do produkcji jaj konsumpcyjnych rozpoczynają okres intensywnej nieśności około 18-20 tygodnia życia. Ten czas ich aktywności rozrodczej to zarazem szczególne wyzwanie żywieniowe. Wynika ono z konieczności pokrycia dużego zapotrzebowania na białko, energię oraz składniki mineralne. Kury zużywają je bowiem nie tylko na utrzymanie życia, ale również wytworzenie jaj o wysokiej jakości.

W tym okresie, kluczowe jest utrzymanie kurki w dobrej kondycji i optymalnej masie ciała. Zbyt duża ilość lub nieodpowiedni rodzaj tłuszczu w mieszance, może się odbić niekorzystnie na jakości skorupy jaja. Niedobór wapnia oraz witaminy D3 to z kolei poważne ryzyko powstawania tzw. Jaj miękkich i krwiaków. Brak pozostałych kluczowych składników również przełoży się w sposób bezpośredni na masę jaj, nieśność lub kondycję stada.

Sposób zadawania paszy

Poprawna dieta to jednak nie wszystko. Istotną rolę w cyklu produkcyjnym kur odgrywa również sposób zadawania i fizyczna forma karmy. Obecnie zaleca się częste, nawet kilkunastokrotne dzienne dokarmianie mniejszymi porcjami. Preferowane są również pokarmy w formie granulatu lub drobnej kruszonki, które ograniczają wysypywanie się składników przez kury.

Nierzadko, celem optymalizacji kosztów produkcji i poprawy strategii żywienia kur niosek, konieczne jest również zastosowanie w mieszankach różnych dodatków paszowych. Mowa tutaj chociażby o enzymach – białkach rozkładających trudno strawne składniki pasz roślinnych. Coraz powszechniejsze są także różnego rodzaju preparaty probiotyczne, prebiotyczne, a nawet regulatory kwasowości przewodu pokarmowego. Zwiększają one odporność, ułatwiają trawienie i pozytywnie wpływają na zdrowie ptaków.

Nie sposób jednak zapomnieć, że o ostatecznej jakości produktu decyduje nie tylko optymalny skład i strategia żywienia. Ważne są również: genetyka, warunki utrzymania, a także odpowiednie postępowanie przy zbiórce i przechowywaniu jaj.

Skuteczne dokarmianie kur niosek to skomplikowany proces, który wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Narzuca konieczność stałej kontroli parametrów nieśności, jakości jaj, a także obserwacji kondycji stada. Tylko takie zintegrowane i zaawansowane podejście do żywienia pozwala w pełni wykorzystać wysoki potencjał produkcyjny współczesnych kur nieśnych.

Pamiętajmy, że kurze jajo to wciąż jeden z najbardziej wartościowych i pożywnych produktów spożywczych. Właściwie zbilansowana dieta kur ras nieśnych pozwala nie tylko maksymalizować zyski ferm drobiarskich. Gwarantuje ona również najwyższą jakość jaj konsumpcyjnych w okresie intensywnej nieśności.