Odpowiednie nawilżenie pochwy ma bardzo duże znaczenie w trakcie seksu. Z jednej strony zapewnia to większy komfort partnerów oraz zwiększa przyjemność płynąca ze zbliżenia. Z drugiej strony to również podstawa, jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu ryzyka bolesnych otarć i urazów w obrębie pochwy oraz penisa. W tym celu partnerzy mogą skorzystać z prezerwatyw dodatkowo nawilżanych oraz żeli intymnych. Co wybrać?

Czy warto postawić na prezerwatywy dodatkowo nawilżane?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się prezerwatywy nawilżane. To doskonała alternatywa dla osób, które mają problemy z suchością pochwy i potrzebują dodatkowego wsparcia. Wybór tych kondomów pozwala na zachowanie większego spokoju podczas stosunku oraz minimalizuje ryzyko występowania podrażnień, które są następstwem uprawiania seksu przy zbyt suchej pochwie. Wybór prezerwatyw z dodatkową warstwą środka nawilżającego nie wpływa na ich bezpieczeństwo. Produkty te przechodzą rygorystyczne testy i muszą spełniać określone normy, zanim trafią do sprzedaży.

Ten typ kondomów rekomendowany jest wszystkim osobom, które mogą bezpiecznie stosować prezerwatywy jako środka antykoncepcji. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest uczulenie na lateks oraz lubrykant. U osób uczulonych mogą pojawić się takie objawy jak: podrażnienie, swędzenie, wysypka lub pieczenie. Jeżeli jednak nie macie uczulenia, to będzie to doskonały wybór, dzięki czemu stosunek będzie jeszcze przyjemniejszy dla obojga partnerów.

Żele intymne – czy są bezpieczne?

Alternatywą do prezerwatyw z dodatkową warstwą lubrykanta jest żel intymny. To rozwiązanie dla osób, które chcą urozmaicić swoje życie seksualne oraz zadbać o to, by pochwa zawsze była odpowiednio nawilżona. Żele z powodzeniem można wykorzystywać nie tylko do stosunków waginalnych, ale także analnych i oralnych. Żel nawilżający to bezpieczne w stosowaniu rozwiązanie i wybór dla osób, które nie stosują prezerwatyw (ze względu na uczulenie na lateks) lub stosują inne środki antykoncepcji i chcą zadbać o nawilżenie.

Przeciwwskazaniem do stosowania żeli intymnych może być uczulenie na ich składniki, dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z ich składem. To wybór, który gwarantuje skuteczność działania i zabezpiecza obojga partnerów przed urazami mechanicznymi wywołanymi suchością pochwy. Stosowanie żelu nawilżającego zwiększa komfort stosunku, a wybrane rodzaje mogą także zapewnić dodatkową stymulację miejsc intymnych i zwiększyć skalę doznań.

Co wybrać?

Ostateczny wybór jest sprawą indywidualną. Zarówno prezerwatywy nawilżane, jak i żele intymne spełnią swoją podstawową rolę i odpowiednio nawilżą pochwę. Wiele zależy od stanu zdrowia użytkowników oraz ewentualnych uczuleń. Wysokiej jakości produkty nawilżające wykorzystywane do seksu gwarantują skuteczność i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto porozmawiać z partnerem o jego potrzebach oraz wybrać idealne rozwiązanie. Zawsze można przetestować oba warianty i wybrać ten, który lepiej wpisze się w oczekiwania partnerów seksualnych.