Drenaż limfatyczny to leczniczy masaż uciskowy, który poprzez wykorzystanie odpowiednich technik pobudza krążenie limfy, zmniejsza obrzęki i wrażenie opuchnięcia. Często wykorzystywany jest przez sportowców w celu regeneracji powysiłkowej. Stosowany również w walce z otyłością, nadwagą i cellulitem. Ten leczniczy masaż może być wykonywany ręcznie przez fizjoterapeutę lub przy pomocy aparatów do kompresji pneumatycznej. Jego zadaniem jest usprawnienie pracy układu krwionośnego i limfatycznego, ponieważ to zastój limfy odpowiada za obrzęki różnych partii ciała i wrażenie opuchnięcia. Zabieg ten redukuje również ilość toksyn w organizmie.

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Manualna (ręczna) wersja masażu limfatycznego to nic innego jak powolna kombinacja ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących. Metoda mechaniczna wykorzystująca aparaty do kompresji pneumatycznej polega na wtłaczaniu powietrza do komór mankietów aparatu, a to z kolei sprzyja powstawaniu podciśnienia i stymulacji układu limfatycznego. Celem obu metod jest przemieszczenie limfy w kierunku najbliższych węzłów chłonnych (nazwiemy to fazą przesuwania), a następnie następuje ponowne napełnienie naczyń utrzymujące bierny kontakt z tkanką. Nazwiemy to fazą odprężenia. Dzięki tym metodom zastoje znikają i przywraca się prawidłowe odprowadzanie płynów z tkanek. Następuje pełna regeneracja uszkodzonego układu chłonnego. W obydwu przypadkach ruchy wykonywane przez masażystę powinny być zgodne z kierunkiem przepływu limfy w organizmie, a także zgodne z kierunkiem przepływu krwi w układzie żylnym.

Rodzaje masażu limfatycznego

W zależności od potrzeb zmienionych chorobowo miejsc, drenaże limfatyczne mogą być wykonywane na różnych częściach ciała. Do najpopularniejszych należą:

  • Masaż limfatyczny nóg, który ma na celu wyeliminowanie obrzęków i bólu łydek, polega na uciskaniu kończyn wzdłuż naczyń limfatycznych. Korzystają z niego głównie osoby pracujące na stojąco, często noszące buty na wysokich obcasach.
  • Masaż limfatyczny ręki, dotyczy całej kończyny z uwzględnieniem dołów pachowych, stawu ramiennego, ramienia, stawu łokciowego, stawu nadgarstkowego, śródręcza oraz palców. Polega na uciskaniu, ugniataniu, rozcieraniu a także głaskaniu.
  • Masaż limfatyczny brzucha, zaleca się w walce z nadwagą i z cellulitem, pomaga zniwelować tak zwane obrzęki lipidowa. Wykazuje właściwości oczyszczające.
  • Drenaż limfatyczny twarzy usprawnia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu następuje oczyszczenie twarzy z zalegających toksyn. Wykorzystywany również w medycynie estetycznej podczas likwidowania zasinień, krwiaków a także obrzęków pourazowych.

Niezależnie od tego, czy masaż leczniczy jest wykonywany mechanicznie czy ręcznie, efekt jest niemal natychmiastowy. Z warstwy podskórnej usunięte zostają toksyny, poprawia się krążenie limfy i krwi w żyłach, zostaje przyspieszony metabolizm tkanki tłuszczowej, zanikają obrzęki zarówno te zapalne, jak i zastoinowe.

Kiedy zaleca się drenaż limfatyczny?

Z medycznego punktu widzenia wskazania do drenażu limfatycznego obejmują obrzęki pooperacyjne i pourazowe, obrzęki żylno-limfostatyczne, pierwotne i wtórne obrzęki limfatyczne, obrzęki tłuszczowe. Coraz częściej zabieg ten wykorzystuje się przy likwidacji uczucia ciężkości nóg, redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu a także przy oczyszczaniu organizmu z toksyn. Niezwykle popularny staje się w środowisku sportowców stosowany do regeneracji kondycji po wysiłku. Drenaż limfatyczny szczególnie zaleca się osobom cierpiącym na zespół Raynauda, dnę moczanową, choroby zwyrodnieniowe stawów oraz niewydolność żył.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny w istocie jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, jednak nie wszystkie osoby mogą z niego skorzystać. Aby uniknąć powikłań zdrowotnych, zanim przystąpisz do masażu, zasięgnij opinii lekarza. O wszelkich dolegliwościach należy poinformować również specjalistę od masażu. Dolegliwości, które dyskwalifikują Cię od wykonania drenażu limfatycznego to: przewlekłe zapalenia stawów, zakrzepowe zapalenie żył, nadciśnienie tętnicze krwi, nowotwór, niewydolność serca i nerek, drętwienie kończyn, ciąża, astma, zapalenie naczyń limfatycznych, niewydolność oddechowa, miażdżyca, zapalenie skóry.

Niewątpliwie drenaż limfatyczny może być elementem kompleksowej rehabilitacji zwanej terapią udrażniającą. To jeden z podstawowych sposobów leczenia zachowawczego obrzęku limfatycznego. Obejmuje dwie fazy: intensywną – skupioną na maksymalnej redukcji obrzęku i optymalizującą – podtrzymującą uzyskane efekty przez codzienne ćwiczenia, bandażowanie i pielęgnację. Takie masaże lecznicze są w zasięgu Twojej ręki. Zarówno rehabilitacje jak i masaże limfatyczne wykonasz w Warszawie w bardzo rozsądnej cenie.