Niektórzy kupują samochód, aby cieszyć się prędkością, inni pragną wygodnego środka transportu, a jeszcze kolejni poszukują szansy na ekonomiczne przemieszczanie się. Niezależnie od cech, których oczekuje się od nowego pojazdu, każdy zasługuje na doskonałej jakości pojazd. Na jakie modele warto więc zwrócić uwagę, poszukując prawdziwie ekonomicznego samochodu, który podczas codziennego użytkowania nie będzie znaczącym obciążeniem dla budżetu? Oto kilka przykładów pojazdów, które zapewniają optymalne parametry w zakresie spalania i nie tylko.

Mała i sprytna – Honda Jazz Hybrid

Modele Hondy cieszą się dużym powodzeniem na rynku ekonomicznych samochodów. Honda Jazz Hybrid to bardziej ekologiczna wersja poprzednich wydań tego pojazdu. Niewielkie rozmiary pozwalają jej na idealne wpasowanie się w miejskie realia. Łatwość parkowania i wykonywania manewrów w wąskich uliczkach z pewnością zachwycą każdego, kto wykorzystuje samochód do codziennych dojazdów do pracy. Jej producent określa spalanie na poziomie do 4,5 l benzyny na 100 km. Baterie silnika ładowane są tutaj podczas hamowania oraz wytracania prędkości. W czasie jazdy miejskiej ten sprytny samochód Hondy samodzielnie dobiera ustawienia i decyduje, w którym momencie porusza się bazując na benzynie, a w którym korzystając z energii zgromadzonej wcześniej w litowo-jonowej baterii. Jest to gwarancją optymalnej wydajności i maksymalnej oszczędności. Wygoda nie oznacza tutaj wcale całkowitej rezygnacji z prędkości, bo mała Honda może osiągnąć maksymalnie 175 km/h.

Średni rozmiar i dobre osiągi – Toyota Prius

Prius IV generacji jest inny niż modele Hondy. Większy niż w przypadku Hondy Jazz rozmiar daje większą powierzchnię przechowywania, ale pojazd traci odrobinę w zakresie zwrotności. Mimo to sprawdzi się nie najgorzej w miejskich warunkach. Spalanie jest tutaj zależne od stylu jazdy. Podczas spokojnego przemieszczania się, bez korków i licznych zatrzymań, liczyć można na zużycie rzędu 3,8 l na 100 km. Miasta jednak zazwyczaj nie należą do miejsc, w których jazda odbywa się całkowicie płynnie. Dynamiczne poruszanie się w większym zagęszczeniu samochodów podwyższa spalanie do około 5 l na 100 km. Przy szybkiej jeździe, gdy samochód właściwie nie korzysta z energii zgromadzonej w baterii, Prius spala zazwyczaj niecałe 6 l na 100 km. Osiąga więc całkiem dobre wyniki zważywszy na jego rozmiar. Jego maksymalna prędkość to 180 km/h.

Duża i komfortowa – Honda CR-V Hybrid

Ten sporych rozmiarów samochód Hondy doskonale sprawdzi się w rękach fanów pojazdów łączących cechy auta terenowego i osobowego. Oprócz możliwości komfortowej jazdy po mieście i drogach poza nim, zachwyci też podczas poruszania się po nieutwardzonych nawierzchniach. Honda CR-V Hybrid to szansa na przygodę schowana sprytnie pod maską samochodu. Pojazd, podobnie do Hondy Jazz Hybrid, korzysta z systemu, który decyduje kiedy najlepiej sprawdzi się napęd elektryczny, a kiedy benzynowy. Spalanie na poziomie 6,5 l na 100 km w mieście i około do 9 l na 100 km podczas szybszej jazdy to zdecydowanie satysfakcjonujący wynik biorąc pod uwagę rozmiary samochodu. Zaawansowany technologicznie projekt pojazdu pozwala na przyjemne sterowanie i komfortowe poruszanie się nawet po nierównych nawierzchniach. Jest to samochód wysoce ekonomiczny, a przy tym zapewnia wygodę przemieszczania się. Dodatkowo pozwala osiągnąć prędkość wynoszącą do 180 km/h.

Ekonomiczne samochody wcale nie muszą być nudne, co doskonale pokazują modele Hondy. Pragnąc niskiego spalania wcale nie trzeba rezygnować z komfortu jazdy ani z szybkości. Wręcz przeciwnie, można cieszyć się każdą z tych cech, a jednocześnie przemieszczać się ekologicznie i tanio.