Sprężarki to urządzenia służące do zwiększania ciśnienia gazu, najczęściej powietrza. Wykorzystywane są również w sytuacjach gdy niezbędne jest wymuszenie przepływu strumienia gazu. Sprężarki posiadają różnorodne mechanizmy pozwalające kompresować powietrze, można więc wyróżnić poszczególne rodzaje sprężarek, np. tłokowe, spiralne czy śrubowe.

Sprężarki śrubowe

Są to urządzenia, w których sprężenie powietrza następuje wskutek zmniejszania przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami zamkniętymi wewnątrz obudowy. Sprężarki śrubowe cechują się kompaktowymi rozmiarami oraz stosunkowo cichym rozruchem i pracą. Sprężarki tego typu dzielą się na bezolejowe oraz olejowe. W przypadku kompresorów olejowych ciecz jest wtryskiwana do komory ze śrubami, zapewniając chłodzenie całego układu sprężającego oraz uszczelnienie przestrzeni, w której następuje sprężenie gazu. Sprężarki olejowe osiągają tym samym większe ciśnienie robocze niż odpowiedniki bezolejowe, lecz niezbędne jest oczyszczanie skompresowanego powietrza z cząstek oleju, co nie ma miejsca w przypadku urządzeń pracujących bez wtrysków olejowych.

Sprężarki BOGE z serii C

Firma BOGE specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju sprężarek. Wśród nich znaleźć można kompresory powietrza z serii C, czyli kompaktowe urządzenia o niezwykle cichej pracy.

Sprężarki BOGE z serii C posiadają śrubowy mechanizm kompresji powietrza uzupełniony wtryskiem oleju, co znacząco zwiększa wydajność urządzenia (wydajność waha się od od 0,234 do 3,62 m3/min w zależności od rodzaju sprężarki). Maksymalne ciśnienie tłoczenia uzyskiwane przez ten typ sprężarek wynosi 14 barów. Urządzenia kompresujące z serii C posiadają system chłodzący wykorzystujący powietrze lub wodę, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko awarii w wyniku przegrzania maszyny.

Charakterystyka sprężarek BOGE z serii C

Sprężarki śrubowe z serii C nadają się idealnie do produkcji stosunkowo małych ilości sprężonego powietrza. Gwarantują one wtedy cichą i bezpieczną pracę połączoną z dostarczaniem czystego i skompresowanego gazu. Urządzenia z serii C wyposażone są w stopień śrubowy BOGE Effilence, który korzystnie wpływa na wydajność całego urządzenia.

Każda sprężarka z serii C wyposażona jest napęd pasowy BOGE GM. Cechuje się on wytrzymałością gwarantującą długi czas bezawaryjnej pracy. Ponadto napęd ten jest bezobsługowy, może więc pracować samoistnie i nie wymaga ingerencji osoby z zewnątrz. Oprócz napędu pasowego każda sprężarka ma w standardzie układ zapobiegający zamarzaniu. Dzięki temu każdy kompresor może pracować w temperaturze do -10°C. Oznacza to, że urządzenia te mogą być zamontowane w chłodniach, mroźniach oaz innych pomieszczeniach cechujących się niską temperaturą otoczenia.

Sprężarki z serii C mogą być wyposażone w dodatkowe komponenty, które znacząco wpływają na jakość powietrza czy energooszczędność urządzenia. Możliwe jest zamontowanie osuszaczy powietrza dzięki którym skompresowane powietrze jest wolne od cząstek wody czy oleju. Komponenty takie jak zbiorniki na sprężone powietrze i przetwornica częstotliwości umożliwiają przechowywanie nadwyżki wyprodukowanego gazu oraz manipulację wydajnością urządzenia tak, by dostosowywało się do potrzeb produkcyjnych.

Podsumowanie

Sprężarki BOGE z serii C to urządzenia wyposażone w olejowy system śrubowy, gwarantujący wysoką wydajność przy jednoczesnej cichej pracy i małych gabarytach maszyny. Posiadają one bezobsługowy system napędowy oraz szereg komponentów dodatkowych, które zwiększają jakość uzyskiwanego powietrza oraz wydajność i wytrzymałość urządzenia.