Transport pneumatyczny przystosowany jest do transportu substancji suchych oraz produktów sypkich. Niewątpliwym plusem tego transportu jest łatwość jego rozbudowania. Rurociąg, który umożliwia przesył substancji nie zajmuje dużo miejsca. Ułatwieniem jest również to, iż urządzenia zawiadujące całym systemem znajdują się na końcu lub na początku instalacji.

Zastosowanie transportu pneumatycznego

Transport pneumatyczny w dużej mierze wykorzystywany jest do dostarczania surowców na linie produkcyjne z silosów czy rozładunku dostaw substancji. Ponadto umożliwia przemieszczanie produktów między węzłami produkcyjnymi. System ciągłego rozładunku zastosowany w tym transporcie pozwala na płynne działanie produkcji.

Istotne parametry

Aby transport pneumatyczny mógł być uznany za sprawny, musi spełniać pewne parametry. Jeśli choć jeden z nich nie zostanie spełniony, proces produkcji może zostać zawieszony, do czasu usunięcia usterki. Parametry, które muszą zostać spełnione:

  • System rurowy nie może zajmować dużo miejsca,
  • Musi być energooszczędny,
  • Musi uniemożliwiać zanieczyszczenie transportowanego materiału przez substancje pochodzące z otoczenia,
  • Nie może niszczyć produktu,
  • Nie może powodować segregacji produktu.

System rurowy a transport pneumatyczny

Transport pneumatyczny wymaga zastosowania odpowiedniego systemu rurowego, za którego pośrednictwem odbywa się transport wybranych surowców. Tylko szczelny system rurowy pozwoli na bezawaryjne przesyłanie sypkiego materiału. Prawidłowo skonstruowany system jest niezwykle ważny dla efektywności pracy całego przedsiębiorstwa. To od niego zależy produktywność pionu odpowiedzialnego za produkcję.

System rurowy w przedsiębiorstwie

Decydując się na wprowadzenie systemu rurowego, należy zwrócić szczególną uwagę dotyczącą jego danych technicznych z uwzględnieniem poszczególnych elementów. System rurowy powinien być wykonany z wysokiej klasy materiałów odpornych na przetarcia oraz inne mechaniczne uszkodzenia. Musi być trwały oraz funkcjonalny. Części wymienne powinny być łatwo dostępne, gdyż w razie uszkodzenia, muszą zostać szybko wymienione. Przedsiębiorstwo nie może pozwolić na zawieszenie produkcji i narażenie właściciela na straty. Ponadto system rurowy powinien charakteryzować się szczelnością. Jest to niezwykle ważne, gdyż może doprowadzić do znacznego marnotrawstwa materiału, a nawet wybuchu w przypadku substancji, które po zetknięciu z powietrzem atmosferycznym moge eksplodować.

System rurowy – elementy

Standardem na rynku krajowym oraz europejskim są rury wykonane ze stali nierdzewnej oraz aluminium.

Do elementów systemu należą:

  • Kolana rurowe,
  • Trójniki rurowe,
  • Lance ssące,
  • Akcesoria montażowe,
  • Łączniki.

Kształt poszczególnych elementów wchodzących w skład systemu może ulec zmianie. Wielkość, rodzaj materiału oraz wygląd łączników może zostać przystosowany do potrzeb klienta.

System rurowy można szybko przekształcić, a jego elementy mogą być ponownie wykorzystanie. Ponadto w ofercie sklepów znajduje się duży wybór akcesoriów, które pozwolą na szybko montaż kolejnych pionów.

System rurowy ma olbrzymie znaczenie w transporcie pneumatycznym. To od niego zależy, jak wydajny będzie proces produkcji w wybranym przedsiębiorstwie. Jego bezawaryjność może znacząco wpłynąć na zwiększenie przychodów w firmie.

Inspirowane: proorganika.com.pl – złączki rurowe