W większości państw europejskich mieszkańcy, zamiast kupować, wypożyczają sprzęt budowlany. W Polsce dopiero od niedawna popularne jest tego typu działanie, co powinno dziwić, bowiem wynajem maszyn to wygoda i bezpieczeństwo. Wypożyczenie sprzętu to również oszczędność i podniesienie konkurencyjności niewielkich firm budowlanych, transportowych i usługowych.

Oszczędność

Bez wątpienia najważniejszym argumentem przemawiającym za wynajmem maszyn budowlanych są finanse. Samodzielne kupno tego rodzaju sprzętu stanowi ogromne obciążenie, nawet dla firm, które na rynku funkcjonują nie od dziś. Tymczasem dla osób stawiających pierwsze kroki w branży budowlanej zakup specjalistycznych maszyn (zarówno nowych, jak i używanych) jest przeszkodą nie do pokonania.

Co więcej, nabycie na własność sprzętu nie zawsze daje stuprocentową pewność zwrotu poniesionych kosztów, bowiem nie każda inwestycja jest trafioną. Nieprzemyślane wydatki mogą w niektórych przypadkach prowadzić do niemałych strat finansowych, a nawet bankructwa. Nie warto zatem ryzykować, zwłaszcza w budownictwie będącej branżą, w której doświadczyć można wzlotów i upadków. Zamiast kredytów lepiej zdecydować na wynajem potrzebnego w danym momencie lub miejscu sprzętu.

Na krótko, czy na długo?

Wypożyczenie maszyn budowlanych opłaca się zarówno, gdy mowa o krótkotrwałym, jak i długotrwałym wynajmie. W pierwszym przypadku jest to szczególnie opłacalne, gdy potrzebny sprzęt jest specjalistyczny, lub gdy jego transport kosztowałby zdecydowanie więcej, niż wypożyczenie. Za możliwość korzystania z danej maszyny przez okres kilku dni płaci się ułamek tego, ile trzeba za niego za zapłacić w momencie kupna. Nie ulega jednak wątpliwości, że najbardziej uzasadnione finansowo jest wynajmowanie maszyn na dłużej, tj., od 12 miesięcy do nawet kilku lat. Podpisywanie umów długoterminowych to coś co się naprawdę opłaca. Dodatkowo, w wielu wypożyczalniach istnieje możliwość negocjowania ceny, szczególnie gdy przedsiębiorca potrzebuje wiele rodzajów sprzętu na okres kilku lat.

Wygoda dla wynajmującego maszyny budowlane

Firma trudniąca się wynajmem maszyn budowlanych dostarcza je do zleceniodawcy w określone przez klienta miejsce i o określonym czasie. Oznacza to, że przedsiębiorca, który wypożycza sprzęt na własne potrzeby nie musi zaprzątać sobie głowy koniecznością jego transportu, nie musi również ponosić dodatkowych kosztów. Nie trzeba również martwić się o przechowywanie maszyn. Jego magazynowanie w odpowiednich warunkach jest obowiązkiem wypożyczalni.

Codziennie użytkowany sprzęt należy serwisować i systematycznie konserwować. Realizacja tych zadań również leży po stronie firmy wypożyczającej. Gwarantuje ona kompleksowy serwis wszelkich urządzeń, przez cały okres wynajmu.

Wypożyczenie sprzętu pozwala również uniknąć dodatkowych problemów związanych z uzyskaniem licencji, czy też rejestracją sprzętu. Ponadto pożyczając maszyny od firmy zewnętrznej, nie trzeba dysponować profesjonalną kadrą operatorów i mechaników, którzy trudnią się obsługą maszyn. Tym również zajmuje się firma wynajmująca sprzęt budowlany. Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy specjalistyczna maszyna potrzebna jest jedynie na kilka dni i wśród pracowników nikt nie posiada odpowiednich uprawnień.

Bezpieczeństwo

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego zapewnia ubezpieczenie, które obejmuje wszelkie usterki. Wynajmując maszyny od firmy zewnętrznej nie trzeba obawiać się żadnej awarii, która w sytuacji posiadania własnego parku maszynowego może wstrzymać roboty i opóźnić realizację zlecenia.

W przypadku wynajmowanego sprzętu do awarii dochodzi bardzo sporadycznie, ponieważ profesjonalne wypożyczalnie regularnie kontrolują swoje maszyny, wymieniają je na nowe i dbają o ich stan techniczny. Gdy jednak dochodzi do awarii, to jest ona usuwana natychmiast. Co więcej, gdy istnieje taka konieczność wypożyczalnia jest gotowa zastąpić zepsutą maszynę inną, gotową do pracy i w pełni sprawną.

Szeroki wybór maszyn budowlanych

W Polsce z roku na rok otwieranych jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu budowlanego. Co ważne, ich oferta również jest coraz bogatsza, dzięki czemu możliwa jest obsługa znacznie większej grupy klientów. Wypożyczalnie maszyn proponują młoty wyburzeniowe, podnośniki koszowe, wywrotki, wiertnice, ładowarki, ładowarki teleskopowe, koparki, koparko-ładowarki, zamiatarki.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS