Prowadząc działalność gospodarczą o profilu medycznym lub kosmetologicznym, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie i wyposażenie naszej placówki. Jednymi z najważniejszych urządzeń, w które musimy się zaopatrzyć, by nie tylko świadczyć usługi na najwyższym poziomie i zapewnić bezpieczeństwo naszym klientom, ale również sprostać wymogom narzucanym przez inspektorat sanitarny, są narzędzia służące do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku, które mają styczność z tkankami pacjentów.

Autoklaw – urządzenie do sterylizacji

Autoklaw jest szczelnym zbiornikiem, w którym pod wpływem temperatury i zwiększonego ciśnienia czyszczone są między innymi narzędzia chirurgiczne, środki farmakologiczne i różnego rodzaju naczynia, z których muszą być usuwane wszelkie zanieczyszczenia biologiczne. Zbudowany jest on z wytrzymałych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu z powodu działania wysokiego ciśnienia i temperatury. Ponadto jest wyposażony w manometr, termometr i zawór ciśnieniowy, czyli elementy zapewniające bezpieczeństwo i zachowanie standardowych warunków procesu sterylizacji.

Czym jest sterylizacja?

Przed zakupem urządzenia do sterylizacji warto najpierw poznać odpowiedź na powyższe pytanie, co z pewnością upewni nas w konieczności posiadania autoklawu wysokiej klasy. Sterylizacja jest procesem technologicznym mającym na celu wyjałowienie materiału lub narzędzia, czyli zniszczenie wszystkich drobnoustrojów, zarówno form przetrwalnikowych, zarodników i form wegetatywnych.

W jakich miejscach autoklaw jest niezbędny?

W tego typu urządzenie powinny zostać wyposażone wszystkie gabinety lekarskie, szczególnie te o profilu chirurgicznym, poradnie stomatologiczne, salony kosmetologiczne, kliniki weterynaryjne, studia oferujące wykonywanie tatuaży i piercingu oraz salony fryzjerskie. Ponadto autoklawy znajdują zastosowanie w przemyśle przy między innymi obróbce żywności oraz do przeprowadzania syntez chemicznych.

Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze dobrego autoklawu musimy upewnić się, że urządzenie, które chcemy zakupić spełnia wszystkie wymogi narzucone przez specjalistów Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz Urzędu Dozoru Technicznego oraz ma odpowiedni certyfikat gwarantujący skuteczność. Co więcej, warto zorientować się, czy firma sprzedająca dany egzemplarz zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz ewentualną wymianę zużytych części.

Czy konieczne jest zakupienie własnego autoklawu?

Jeśli dopiero zaczynamy naszą działalność gospodarczą, to inwestowanie w dobrej jakości sprzęt może przewyższyć nasze możliwości finansowe. Czasami warto jest poszukać innych opcji niż niepotrzebnie wydawać pieniądze na urządzenie niskiej jakości. Jest to możliwe, ponieważ gabinety kosmetyczne, w myśl aktualnie obowiązujących przepisów, nie są zobowiązane do posiadania własnego narzędzia do sterylizacji. Jednakże konieczne jest sterylizowanie narzędzi, ale możemy zgłosić korzystnie z autoklawu dostępnego w innym podmiocie, który jest wyposażony w certyfikowany autoklaw medyczny. W takim przypadku należy sporządzić stosowną umowę o zleceniu sterylizacji firmie zewnętrznej, aby móc ją przedstawić inspektorowi sanitarnemu podczas kontroli.

Autoklaw jest urządzeniem, które zapewnia bezpieczeństwo i komfort pacjentów i klientów naszych gabinetów. W czasach, gdy mamy coraz doskonalsze metody chirurgiczne i coraz bardziej inwazyjne sposoby przeprowadzania usług kosmetycznych, dbanie o czystość i jałowość narzędzi jest zdecydowanie najważniejszym zadaniem.

Inspirowane: Wamed.pl – producent sprzętu medycznego