Altanka umieszczona w ogrodzie to doskonale miejsce nie tylko do relaksu, ale i miłych spotkań w gronie rodziny czy najbliższych znajomych. Takie miejsce można oczywiście stworzyć przy pomocy specjalisty, który doskonale zna się na budowie tego rodzaju obiektów. Warto jednak w miarę możliwości postarać się o samodzielne stworzenie altany we własnym ogrodzie. O sukcesie dedykuje tu wiele czynników, począwszy od doboru materiału i lokalizacji, kończąc na zastosowaniu elementów łączących takich jak przeznaczone do danego typu materiału elementy złączne czy wkręty ciesielskie.

Projekt i plan

Każda budowa, niezależnie od obiektu, jaki ma powstać w jej wyniku, wymaga nie tylko starannie ułożonego planu, ale również projektu. To właśnie od tego należy przede wszystkim rozpocząć, decydując się na samodzielne skonstruowanie altanki na działkę. Warto jednak mieć na uwadze, że od wielkości budowanej altanki zależy przede wszystkim to, jakie formalności przed rozpoczęciem prac należy załatwić:

  • w przypadku altanek umieszczonych na ROD, ich powierzchnia nie powinna przekraczać 35m². Każdy plan budowy tego rodzaju obiektu zgodzie z przepisami powinien zostać zgłoszony do zarządcy Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jeżeli istnieje taka potrzeba nie ma przeszkód ku temu, by odpowiedni organ nadzoru budowlanego wydał zaświadczenie potwierdzające, że dana altana została wybudowana w zgodzie z przepisami;
  • w przypadku altanek powstających na prywatnych posesjach, jeśli ich powierzchnia nie przekracza 35m², nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę – w tym przypadku wystarczy sam zgłoszenia faktu powstania nowego obiektu.

Dobra lokalizacja

W przypadku samodzielnej budowy altanki działkowej, poza projektem o starannie zaplanowanym planem działania niezwykle istotny jest także wybór miejsca, w którym budowla zostanie ulokowana. Doskonałym rozwiązaniem będzie miejsce zaciszne (na tyle na ile w danych warunkach jest to możliwe), z dala od ulicznego zgiełku i ciekawskich spojrzeń przechodniów czy sąsiadów. W końcu ma być to miejsce do relaksu i wypoczynku, dlatego warto uchronić się przed wystawianiem go zbytnio na widok obcych. Wybierając miejsce, w którym altanka zostanie umieszczona, warto przez chwilę zastanowić się nad jej kształtem i formą tak, by idealnie wpasowywała się w indywidualny charakter danego ogrodu. Najczęściej wybór pada na altany okrągłe bądź wieloboczne, które nie tylko wyglądają doskonale niemal w ogrodzie, ale również ich użytkowanie jest bardzo wygodne.

Najlepszy materiał na ogrodową altankę

Materiałem, który w budowie altanek jest stosowany zdecydowanie najczęściej jest oczywiście drewno – piękne i ponadczasowe, a przy tym stosunkowo proste w użyciu przy budowie jakiegokolwiek obiektu. W przypadku ogrodowych altanek dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie sosny bądź świerku. Do łączenia poszczególnych drewnianych elementów altany najbardziej praktyczne w zastosowaniu będą specjalne przeznaczone do drewna elementy złączne oraz wkręty ciesielskie. Coraz częściej można spotkać również ogrodowe altany wykonane z kutej stali bądź żeliwa. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom rozwiązań dyskretnych i eleganckich, które dodatkowo charakteryzują się dużą odpornością na zmienność warunków atmosferycznych. Śmiało można również łączyć ze sobą różnego rodzaju materiały, co z pewnością da bardzo ciekawy wizualny efekt. Niezależnie jednak od tego, z jakiego materiału powstanie altanka należy pamietać o tym, że tylko jej odpowiednia konserwacja zapewni możliwość wieloletniego, satysfakcjonującego użytkowania.