Kreatywność jest obecnie bardzo pożądana na rynku pracy w wielu zawodach. Jest to umiejętność, którą w jakimś stopniu posiada każdy z nas i nad którą powinien nieustannie pracować. Nie jest jednak łatwo wykształcić ją u dorosłej osoby, ponieważ droga do kreatywności wiąże się z porzuceniem schematów myślowych, jakie osoba dorosła wypracowała na przestrzeni swojego życia. Właśnie dlatego bardzo ważne jest by rozwijać ją od jak najmłodszych lat. Co jednak należy robić by był to proces efektywny i przyjemny dla naszego dziecka?

Zacznijmy jednak od tego, czym właściwie  jest kreatywność. Jest to umiejętność rozwiązywania różnego rodzaju problemów w sposób nieszablonowy oraz tworzenia nowych, niespotykanych rozwiązań. Nie jest to, jak wielu uważa, cecha wrodzona, ale umiejętność,  którą możemy rozwijać poprzez różne ćwiczenia lub techniki. Należy pamiętać jednak o tym, że praca nad nią  musi być systematyczna i długotrwała.

Jak więc rozwijać kreatywność u dzieci? 

Najważniejsze jest, by dać dziecku możliwość do działania, samodzielnego rozwiązywania problemów i zachęcać je do poznawania świata. Warto pozwolić mu na dokonywanie wyborów. Nawet tych banalnych – np. dotyczących ubrania do szkoły. Tak zachęcimy naszą pociechę, by formułowała bardziej rozbudowane odpowiedzi i myślała samodzielnie.
Warto też zachęcić malucha do zabawy klockami, kredkami lub plasteliną, ponieważ wymagają one od dziecka właśnie kreatywnego myślenia. Dwoje dzieci mając ten sam zestaw klocków może go użyć do zupełnie innych celów – jedno  do zbudowania wieży, inne jako wyposażenia domku dla lalek. Współczesne formy rozrywki takie jak np. telewizja do której dziecko ma nielimitowany dostęp, niestety nie stwarzają sytuacji, w których ma ono dokonać jakiegoś wyboru, rozwiązać napotkany problem, zamiast tego jest tylko biernym odbiorcą.

Dobrym pomysłem jest też stworzenie we własnym zakresie  lub zapisanie  naszej pociechy na zajęcia kreatywne dla dzieci.
W przypadku samodzielnej organizacji takich zajęć nie trzeba wielkich nakładów pieniężnych czy bardzo wyszukanych zabawek. Wystarczą nam na przykład przedmioty codziennego użytku. Używając misek i  łyżek, nasze dziecko może bawić się w orkiestrę lub naśladować gotowanie. Co jakiś czas można dokładać dodatkowe elementy do zabawy, by ciągle szukało nowych rozwiązań. Ważne jest także, byśmy brali udział w takich zabawach, stosując się do reguł i pomysłów naszych dzieci i chwalili je za kreatywność, by te nie czuły strachu przed proponowaniem swoich pomysłów.

Jeśli zaś myślimy o specjalnie organizowanych zajęciach kreatywnych dla dzieci, warto zwrócić uwagę na zajęcia z arytmetyki mentalnej. Takie zajęcia polegają na rozwiązywaniu działań matematycznych takich jak dodawanie, odejmowanie czy mnożenie lub dzielenie za pomocą liczydła, wzorowanego na tych, używanych w starożytnej Japonii i Chinach. Wraz z postępem kursu dziecko zaczyna wizualizować sobie wykonywane  na liczydle ruchy  i stopniowo zaczyna wykonywać takie działania wyłącznie w pamięci. Właśnie takie połączenie (sprawności liczenia, za które odpowiedzialna jest lewa półkula i pracy wyobraźni, która jest ,,osadzona” w prawej półkuli)  stymuluje równoczesną pracę obu półkul mózgowych dziecka.  Właśnie to znacząco wpływa na jego kreatywność, ale także sprawia, że jego pamięć jest sprawniejsza, myśli ono bardziej logicznie. Ponadto, dzięki wykorzystywaniu na zajęciach starannie dobranych gier edukacyjnych oraz zagadek logicznych, dziecko ma za zadanie używać swojej kreatywności by szukać często nieoczywistej odpowiedzi na stawiane pytania. Dzięki kursowi arytmetyki mentalnej maluch nie będzie miał problemów z nauką, a nabyta kreatywność pozwoli mu na śmiałe unikanie utartych, pozbawionych schematów rozwiązań.

Kreatywność jest bardzo pomocna nie tylko w nauce lub pracy, ale to także ważny element życia codziennego. Pozwala ona nieszablonowo podchodzić do napotykanych problemów, a następnie rozwiązywać je w szybki sposób. Jest to umiejętność nad którą trzeba pracować całe życie, a najlepiej zacząć w jak najmłodszym wieku.

Inspirowane: Abacus-center.eu/pl-pl – zajęcia kreatywne dla dzieci