W dzisiejszych czasach w budownictwie bardzo często używa się dróg modułowych, które charakteryzują się możliwością zastosowania w wielu sytuacjach. Ten typ ciągów komunikacyjnych pełni rolę tymczasową pozwalając nie tylko na dojazd do placu budowy, ale także umożliwia efektywnie prowadzić prace nawet z ciężkim sprzętem.

Drogi modułowe – czym są?

Drogi modułowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z wielu elementów łączących się w jedną, spójną całość. Nawierzchnia przygotowana w ten sposób świetnie sprawdza się w roli drogi tymczasowej. Zdarza się również, że drogi modułowe są wykorzystywane na stałe, np. w przypadku dojazdów do garażu znajdującego się na posesji. Główne atuty dróg modułowych to wytrzymałość, prosty montaż oraz demontaż, a przede wszystkim cena. Drogi modułowe są dużo tańsze niż drogi stałe i świetnie sprawdzają się w przypadku konieczności utworzenia tymczasowego dojazdu. Aktualnie drogami modułowymi nazwane są te, które mają charakter czasowy oraz powstają z innowacyjnych mat.

Z czego dzisiaj wykonuje się drogi modułowe?

Obecna technologia oraz szybki rozwój produkcji bardzo wytrzymałych materiałów sprawiły, że drogi modułowe powstają z wielu różnych surowców. Wiele lat standardowym rozwiązaniem były drogi modułowe utworzone z płyt betonowych. Rozwiązanie to jest wciąż wykorzystywane, jednak związane jest z wysokimi kosztami montażu, demontażu i transportu. Pojedyncza płyta betonowa waży kilkaset kilogramów, przez co do jej wykorzystania w drodze modułowej potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

Alternatywne do betonu rozwiązanie to nowoczesne maty powstające w celu spełnienia potrzeb klientów szukających wygodnych rozwiązań. Do tworzenia takich dróg modułowych stosuje się między innymi płyty wykonane z plastiku, drewna, aluminium lub kompozytu. Montaż i demontaż takich płyt jest tańszy i znacznie szybszy. Drogi modułowe wykonane z płyt drewnianych lub aluminiowych wymagają jednak również zastosowania ciężkiego sprzętu. O wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest budowanie tymczasowych dróg modułowych z tworzywa sztucznego. Mimo wysokiej wytrzymałości, są one lekkie w montażu oraz demontażu.

Jakie jest zastosowanie dróg modułowych?

Podsumowując, drogi modułowe mają szeroki zakres zastosowania. Najczęściej używa się ich jako drogi dojazdowe do budowy oraz jako podjazdy. Stosować je można nie tylko w skali przemysłowej, ale również indywidualnie. Położenie drogi modułowej jest prostym rozwiązaniem w przypadku konieczności transportu ciężkich materiałów na plac budowy. Oprócz tego, drogi modułowe są często stosowane jako objazd czy droga techniczna przy budowie. Dodatkowo, drogi te stosuje się często na placach firm, które wymagają ruchu ciężkiego sprzętu.