Nie każdy lubi poświęcać czas na porządki we własnym mieszkaniu. Niektóre czynności, takie jak mycie okien, nie należą z pewnością do ulubionych. Mimo wszystko zmuszamy się do ich wykonywania. Dlaczego utrzymywanie porządku jest tak ważne?

Porządek a zdrowie

Już nasze prababki wiedziały, że w domu ma być czysto. Wykorzystywały dostępne środki, by zadbać o przestrzeń życiową. Czysty dom pozytywnie wpływa na kilka kwestii:

  • sfera psychiczna – psycholodzy twierdzą, że jeżeli chcemy mieć poukładane życie – zaczniemy od uporządkowania domu. Nikt nie czuje się dobrze w bałaganie. Nieuporządkowane pomieszczenie negatywnie wpływa na możliwości koncentracji, a zważywszy, że przez covid pracujemy zdalnie – skupienie jest niezwykle istotne.
  • sfera zdrowotna – żyjemy w trudnych czasach – wirusy, grzyby, wszechobecne roztocza a do tego coraz częstsze zapadanie na alergie to mieszanka, która może doprowadzić do zagrożenia zdrowia. Troska o czyste mieszkanie powinna być priorytetem.
  • bezpieczeństwo dzieci – małe dzieci spędzają dużo czasu na podłodze, więc ze względu na higienę i bezpieczeństwo maluchów, trzeba systematycznie przeprowadzać pielęgnację podłóg.
  • zapach – wyzwanie, gdy rzecz dotyczy zwierząt.
  • odpoczynek psychiczny – wiele osób twierdzi, że dzięki sprzątaniu odrywa się od nerwowych myśli związanych z pracą czy wszelkimi kłopotami. Wygląda na to, że sprzątanie może też być również sposobem na relaks.

Sprzątać, ale jak?

Przede wszystkim systematycznie – bakterie i roztocza namnażają się w szybkim tempie. Po drugie starannie, sprzątając niedbale zaszkodzimy sobie i domownikom. Kolejna rzecz: sprzątanie wymaga planowania. Jeżeli postawiliśmy sobie za cel sprzątnąć cały dom w weekend – zaplanujmy to rozsądnie. W przeciwnym razie padniemy ze zmęczenia i zniechęcenia a nieporządek zostanie. Czasem warto podzielić wielkie porządki na kilka dni i sprzątać co dzień jedno pomieszczenie. Dostosujmy sprzątanie do swoich możliwości czasowych, fizycznych i do poziomu motywacji.

Sprzątać, ale czym?

Jeżeli zależy nam na efektywnym sprzątaniu w rozsądnym czasie i w pozytywnym nastroju niezbędny będzie zróżnicowany rodzaj domowego sprzętu. Do tego obowiązkowo dobrej jakości. Co wybrać?

  • Szczotka do zamiatania – niby podstawa ale warto zgłębić temat ponieważ dobre firmy proponują szczotki profilowane, które łatwo docierają do trudno dostępnych przestrzeni. Warte uwagi są szczotki, które pomogą utrzymać porządek przy zwierzętach, zbierają sierść, a kurz się nie unosi.
  • Mopy – paskowe, płaskie, ze sprayem to najpopularniejsze modele – wygodne w codziennym sprzątaniu. Dobrym rozwiązaniem będzie dobrze zbierający, profesjonalny mop. W innym przypadku musimy liczyć się ze smugami brudu rozmazanym po podłodze i zarysowaniami powierzchni.
  • Mop obrotowy – system w załączonym kubełku doskonale odwiruje i umożliwi dalsze wygodne i czyste sprzątanie. Mop obrotowy to znaczna oszczędność czasu, oferta na rynku jest bogata, ale na szczególne polecenie zasługuje mop Vileda. Pełen profesjonalizm, bezdotykowe i dokładne odsączanie, czyli absolutna wygoda i łatwość użytkowania.
  • Odkurzacze i roboty sprzątające – to kolejny próg wtajemniczenia. Roboty sprzątające utrzymują czystość każdego dnia i to bez naszego udziału. Wystarczy je włączyć, a one same odkurzą i umyją podłogi
  • Mop parowy – często używany jako postawienie przysłowiowej „kropki nad i” w sprzątaniu. Świetny wynalazek, wyjątkowo przydatny w obecnych czasach – niszczy bakterie, roztocza, używany jest nawet przy odpluskwianiu. Działa bez użycia detergentów, jest zatem bezpieczny dla dzieci i alergików. Mop parowy eliminuje 99,9% bakterii. Wspaniały wynik, prawda?

Sprzątajmy często, choćby ze względu na zdrowie. Dom jest naszą wizytówką, a utrzymanie go w czystości zapewni dobre samopoczucie i bezpieczeństwo, a w miejscu gdzie przebywamy najczęściej – jest to bardzo ważne.