Coraz bardziej upalne dni sprawiają, że korzystanie z klimatyzacji jest nie tyle opcją, ile koniecznością. Nie tylko przynosi upragnioną ulgę, ale również pozytywnie wpływa na samopoczucie i wydajność pracy. Żeby jednak klimatyzator zdał egzamin, należy go prawidłowo użytkować. Jak to robić poprawnie?

Klimatyzacja a upały – jak z niej prawidłowo korzystać? 4 praktyczne wskazówki

Montaż klimatyzacji to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozwalających schłodzić wnętrze i ochronić się przed upałami, z którymi coraz częściej mamy do czynienia w Polsce. Żeby jednak urządzenie działało prawidłowo i nie miało negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników pomieszczeń, nie wystarczy jego prawidłowy dobór i instalacja. Równie istotny jest sposób, w jaki się z niego korzysta. Jak poprawnie użytkować sprzęt podczas upałów? Przedstawiamy praktyczne wskazówki.

1.Ustaw odpowiednią temperaturę

Chociaż upalna aura zachęca do tego, aby ustawić możliwie najniższą temperaturę klimatyzacji, nie jest to dobra praktyka dla zdrowia użytkowników pomieszczeń. Zwiększa to bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak katar, kaszel czy też łzawienie oczu. Jak więc zadbać o odpowiedni mikroklimat w schładzanym wnętrzu?

Eksperci jasno wskazują, że różnica pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz a temperaturą klimatyzowanego pomieszczenia nie powinna przekraczać 6-7 stopni. Jeżeli więc temperatura za oknem wynosi 32 st. Celsjusza, wewnątrz nie powinno być mniej niż 25/26 st. Celsjusza. Inaczej użytkownicy po wyjściu z domu, mieszkania lub biura będą narażeni na szok termiczny, który zwiększa ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

2.Zadbaj o odpowiedni kierunek nawiewu

Nawiewany przez klimatyzator strumień chłodnego powietrza ma temperaturę od 5 do 14 st. Celsjusza. Skierowany bezpośrednio na użytkowników pomieszczenia nie tylko będzie wywoływał uczucie dyskomfortu, ale również może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych.

Z tego względu zaleca się ustawić go tak, aby omijał przebywających we wnętrzu ludzi. Strumień można skierować ku górze, gdyż zimne powietrze naturalnie opada. Dzięki temu zapewnia przyjemny chłód, a jednocześnie nie wywołuje uczucia dyskomfortu wśród użytkowników pomieszczenia.

Konstruktorzy klimatyzatorów odnotowali ten problem, efektem czego jest dostępność na rynku sprzętów, które wykrywają obecność człowieka w pomieszczeniu i automatycznie kierują nawiew w bezpieczną stronę. To wygodna opcja, która zapewnia wysoki komfort użytkowania urządzenia.

3. Zamknij i zasłoń okna

Nagrzane powietrze i światło wpadające przez okno podnoszą temperaturę pomieszczenia. Jeśli więc to możliwe, zamykaj i zasłaniaj okna w najcieplejszych momentach dnia i kiedy nikt nie użytkuje wnętrz. W ten sposób naturalnie obniżysz panującą w nich temperaturę.

4. Korzystaj z wentylatora

W ciepłe, acz nie upalne dni możesz schładzać wnętrza przy pomocy wentylatora, a dopiero gdy urządzenie przestanie sobie radzić, włączyć klimatyzator. Dzięki temu zagwarantujesz sobie i innym użytkownikom pomieszczeń odpowiednie warunki temperaturowe, a jednocześnie zaoszczędzisz na rachunkach za prąd.

Pamiętaj, niewłaściwie użytkowany wentylator również może powodować problemy zdrowotne. Jeśli sprzęt będzie pracował zbyt szybko, wywoła przeciąg, który zwiększa ryzyko zachorowania na przeziębienie, promieniujące bóle mięśni czy też zapalenie ucha. Za optymalną szybkość pracy wentylatora przyjmuje się 0,2 m/s, co zazwyczaj odpowiada trybowi średniemu. W związku z coraz częściej występującymi w Polsce falami upałów coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Żeby jednak przynosiła ona ulgę, nie miała negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników i nie nadwyrężała zanadto domowego budżetu, trzeba umiejętnie z niej korzystać. Dzięki powyższym wskazówkom użytkowanie klimatyzatora podczas upałów nie powinno stwarzać większych problemów.

źródło: Klimatyzacja Warszawa